Partner: Logo KobietaXL.pl

O badaniach szczególnie powinny pamiętać kobiety. W ich przypadku najczęściej nie widać oznak zakażenia. Pacjentki mogą długotrwale zmagać się z tzw. upławami, a wielokrotne leczenie nie przynosi efektu. U mężczyzn natomiast objawy są bardziej dokuczliwe, między innymi w postaci pieczenia przy oddawaniu moczu oraz widocznej wydzieliny z cewki moczowej. Konsekwencje zbagatelizowania objawów mogą być groźne –zapalenie gruczołu krokowego, zapalenie stawów, zapalenie jąder i najądrzy oraz problemy z płodnością.

 

- Niestety wenerologia to dość wstydliwa dziedzina medycyny. Ludzie nie mają w zwyczaju badania się pod tym kątem, a jeżeli już, to tak naprawdę nie wiedzą, gdzie szukać pomocy - wyjaśnia Marta Koper, specjalista wenerologii współpracująca z Renew Clinic w Białymstoku.

 

Istotne jest, aby pamiętać, że przypadkowe stosunki seksualne lub częsta zmiana partnerów może w przyszłości oznaczać przykre konsekwencje – zarówno u kobiet (z trudnościami z zajściem w ciążę włącznie), jak i wśród mężczyzn. Obecnie, przestaje to być już tematem tabu, dlatego należy głośno mówić o tych problemach.

 

- Nadal zdarza się, że pacjenci zgłaszają się do specjalisty, gdy jest już za późno na efektywne leczenie samej infekcji i można zająć się jedynie powikłaniami. – zaznacza doktor Marta Koper – dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka przy pojawieniu się pierwszych objawów oraz badania przesiewowe, szczególnie u młodych, aktywnych seksualnie osób, a mających przygodne kontakty seksualne, jak również szybkie włączenie leczenia.

 

Kiedy zatem powinno zgłosić się do wenerologa? Oczywiście przy wystąpieniu jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony układu moczowo-płciowego. Jednak ze względu na tzw. ciche infekcje (bezobjawowe lub skąpoobjawowe), sprawdzać się powinny również osoby bez dolegliwości. Badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową warto wykonać za każdym razem, gdy rozpoczynamy nowy związek. I traktować to jako coś zupełnie naturalnego, a nie wstydliwego, wszak chodzi o nasze zdrowie.

 

Kolejnym powodem, dla którego warto się zbadać jest planowana ciąża, gdyż niektóre infekcje bakteryjne takimi patogenami jak Chlamydia trachomatis, Mycoplasma genitalium, Neisseria gonorrhoeae mogą być przyczyną poronienia i porodu przedwczesnego oraz ciąży pozamacicznej.

 

- Zakażenia przenoszone drogą płciową rozpoznaje się na podstawie objawów oraz badań laboratoryjnych, które pozwalają zidentyfikować patogen oraz dobrać odpowiednie leki – mówi specjalistka.

 

U pacjentów z podejrzeniem kiły i zakażenia wirusem HIV wykonuje się badania serologiczne krwi. Inne choroby przenoszone drogą płciową (m. in. zakażenie chlamydiami, mykoplazmami, bakteriami tlenowymi, rzęsistkowicę, rzeżączkę, infekcje drożdżakowe - Candida) diagnozuje się badając wymazy z cewki moczowej, szyjki macicy, pochwy i mocz.

 

Klinika Renew zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową. Jak zaznacza specjalistka z Renew Clinic, dla większej wygody pacjentów, w klinice na miejscu pobiera się materiał do badań, który trafia następnie do analizy.

 

- Współpracujemy z referencyjnym laboratorium, stosującym najnowocześniejsze i najdokładniejsze metody diagnostyczne. Wyniki również można odebrać w Renew, tym samym pacjent ma zapewnioną konsultację, badanie i odpowiednie leczenie w jednym miejscu. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie, które dodatkowo gwarantuje intymność - podkreśla Marta Koper.

Tagi:

zdrowie ,  choroba ,  choroby weneryczne ,  aids ,  kiła , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: