Partner: Logo KobietaXL.pl

To zaburzenie percepcji wzrokowej polegające na upośledzonej zdolności rozpoznawania twarzy znajomych lub widzianych już osób, a w niektórych przypadkach także ich wyrazu emocjonalnego, przy niezaburzonej percepcji wzrokowej innych obiektów.

Jako pierwszy terminu prozopagnozja użył w 1947 niemiecki neurolog Joachim Bodamer. Zaburzenie to może mieć postać nabytą, gdy pojawia się w wyniku uszkodzenia mózgu, lub wrodzoną, która przynajmniej w niektórych przypadkach ma podłoże genetyczne i dziedziczona jest autosomalnie dominująco. Może występować u 2,5% populacji.

Do prozopagnozji nabytej prowadzą zazwyczaj obustronne lub prawostronne uszkodzenia w obszarze skroniowo-potylicznym kory mózgowej, szczególnie w obszarze zakrętu wrzecionowatego, choć zróżnicowanie uszkodzeń wśród pacjentów jest duże.

Osoby chore na prozopagnozję generalnie nie mają kłopotów ze wzrokiem ani z zapamiętywaniem innych faktów. W szczególności nie jest u nich zaburzona pamięć semantyczna dotycząca znajomych osób i potrafią oni rozpoznawać ludzi na podstawie informacji z innych źródeł niż twarz. Zwykle rozróżniają też poszczególne części twarzy, ale ich kształt i położenie u wszystkich ludzi wydaje się im jednakowe.

Zaburzenie to jest jednym z rodzajów agnozji. - źródło wikipedia

 

A o to Terry. Zachrowała po wypadku. Jest jej trudno, bo jest zawodową fotografką. Jest w stanie rozpoznać na zdjęciu matkę, ale dopiero, gdy zobaczy inny szczegół jej ciała. Nie rozpozna żadnej sławnej osoby...

Zapisz

Tagi:

zdrowie ,  Prozopagnozja ,  zaburzenia pamięci ,  mózg , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót