Partner: Logo KobietaXL.pl

1. Słodziki – wbrew obiegowej opinii nie ma naukowych dowodów, że zwiększają ryzyko zachorowania. Dotyczy to zarówno sacharyny jak i aspartamu.

 

2. Promienie rentgenowskie – ich niskie dawki mogą nieco zwiększyć ryzyko, ale nie aż tak, jak się wielu osobom wydaje.

 

3. Telefon komórkowy – nie ma udokumentowanych badań na temat związku telefonu z powstawaniem nowotworu. Jednak ponieważ działa on podobnie jak promienie X dla bezpieczeństwa nie rozmawiaj zbyt długo lub używaj zestawu głośnomówiącego.

 

4. Mięso – nie jest wskazane w nadmiarze. Tylko jeden hot-dog dziennie może zwiększyć ryzyko raka jelita grubego. Dym używany do wędzenia wędlin, konserwanty, tzw. azotyny niewątpliwie nie są dla nas zdrowe.

 

6. Napoje w plastikowych butelkach – zawierają bisfenol A. To szkodliwy związek. Co prawda FDA twierdzi, że obecny poziom jest bezpieczny, ale unikaj przechowywania żywności i płynów w plastikowych pojemnikach.

 

7. Seks. Owszem z przypadkowymi osobami. Wirus HPV może prowadzić do różnych nowotworów a przenoszony jest droga płciową. Ale też u wielu osób zarażonych HPV nie dochodzi do raka, a wirus znika samoistnie.

 

8. Metalowe wypełnienia zębów – amalgamat. Nie daj się namówić na ich wymianę bez potrzeby. Badania mówią, że nie ma związku pomiędzy śladowymi ilościami rtęci a nowotworem.

 

9. Kawa. Nowe badania mówią, że picie umiarkowanej ilości kawy (do 4 filiżanek dziennie) zmniejsza ryzyko raka skóry, wątroby i jelita grubego.

 

10. Dezodoranty i antyperspiranty. Za mało jest danych, czy na pewno mogą przyczyniać się do powstawania raka piersi. Wiele z nich zawiera środki chemiczne, działające podobnie jak estrogen, co powoduje wzrost komórek nowotworowych. Jest to benzylparaben, butylparaben, methylparaben, propylparaben.

 

11. Fluor. Wśród wielu badań o związkach fluoru z występowaniem raka, przeważają te, które mówią, że nie ma wielkiego ryzyka. Ale możesz kupować pastę bez fluoru  Najlepiej zrobić samej! Czy pić wodę butelkowaną ( w szklanych butelkach - bisfenol a).

        

12. Środki używane w domu – lakiery, pasty, woski itp. Wydzielają gazy lotnych związków organicznych VOC. One maja wpływ na powstawanie raka. Unikaj więc takich produktów, na których napisano, że są żrące, drażniące, łatwopalne, uczulające.

 

13. Linie wysokiego napięcia. Nie ma dowodów, że przebywanie w ich okolicach powoduje raka.

 

14. Zanieczyszczenie powietrza. Powoduje ponad 220 tysięcy zgonów rocznie na świecie z powodu raka płuc. Ma związek z występowaniem raka pęcherza.

 

Żródło WebMD

Tagi:

nowotwór ,  rak ,  fluor ,  bisfenol a ,  woda ,  kawa ,  dezodorant ,  zanieczyszczenie powietrza , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót