Partner: Logo KobietaXL.pl

Wyniki tego badania, które ukazały się w International Journal of Cancer, mogą pomóc w ukierunkowaniu przyszłych badań dotyczących czasu ćwiczeń jako potencjalnego sposobu zmniejszenia ryzyka raka.

 

Badania wykazały, że wykonywanie ćwiczeń rekreacyjnych może zmniejszyć ryzyko zachorowania na wiele różnych nowotworów.

Biorąc pod uwagę dużą liczbę osób, które potencjalnie zachorują na raka,bo statystyki są nieubłagane, okazuje się, że nawet niewielka zmiana dotycząca czasu ćwiczeń, może mieć wpływ na całą populację.

 

Naukowcy prowadzący niniejsze badanie przeanalizowali dane od 2795 uczestników. Uczestnicy stanowili podzbiór hiszpańskiego badania z wieloma przypadkami kontrolnymi (MCC-Hiszpania), które miało na celu zrozumienie czynników powodujących powszechne nowotwory w Hiszpanii i sposoby zapobiegania im.

 

W latach 2008–2013 badacze przeprowadzali wywiady z uczestnikami, aby poznać ich aktywność fizyczną. Średnio 3 lata później badacze oceniali ilość czasu, który ludzie poświęcali na ćwiczenia.

 

Naukowcy przyjrzeli się w szczególności 781 kobietom, które chorowały na raka piersi oraz 504 mężczyznom, którzy mieli raka prostaty i dostarczyli dane o czasie wykonywania ćwiczeń.

 

Naukowcy wybrali grupę kontrolną losowo. Dopasowano ją do osób chorych na raka, osoby były tej samej płci i w podobnym wieku. Osoby z grupy kontrolnej również odpowiadały na pytania dotyczące ćwiczeń.

 

Wyniki okazały się zdumiewające. Aktywność fizyczna wczesnym rankiem (8-10 rano) była związana z mniejszą ilością zachorowań na raka piersi jak i raka prostaty. Okazuje się, że przed rakiem prostaty mogą chronić też ćwiczenia wieczorne. Jest to pierwsze badanie populacyjne, w którym określono zróżnicowany wpływ czasu aktywności fizycznej na ryzyko raka, z bardziej wyraźnym wpływem na aktywność w godzinach porannych. Ostateczne potwierdzenie wyników może poprawić aktualne zalecenia dotyczące aktywności fizycznej w profilaktyce raka.

źródło https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ijc.33310

 

Tagi:

rak ,  rak piersi ,  nowotwór ,  ćwiczenia , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót