Partner: Logo KobietaXL.pl

Rak piersi:

Większość guzków w piersi to na szczęście nie rak, ale nie lekceważ żadnych zmian, które zaobserwujesz. Należą do nich zagłębienia lub wypukłości na skórze, które wyczuwasz pod palcami. Wszystkie zmiany w wyglądzie brodawek, zapadanie się czy wyciek płynu, zaczerwienienie.

 

Wzdęcia:

Kobiety mają tendencję do wzdęć. Ale jeśli utrzymują się one ciągle przez dwa tygodnie, idź do lekarza. Wzdęcia, które nie przemijają, łączą się natomiast z utratą wagi czy krwawieniem, mogą być objawem raka jajnika.

 

Krwawienia między miesiączkami:

Jeśli miesiączkujesz, krwawienie w trakcie cyklu może być objawem raka endometrium. Musisz iść do lekarza. U kobiet wchodzących w menopauzę takie krwawienie może być normalne. Nie ma aż takiego powodu do niepokoju. Ale też nie należy go lekceważyć.

 

Zmiany na skórze:

Obecnie wszystkie zmiany na skórze, zmiany kształtu czy koloru pieprzyków powinny być konsultowane z dermatologiem.

 

Krew w moczu lub stolcu:

Jeśli krwawisz ponad dwa dni, skonsultuj się z lekarzem. Krwiomocz jest częstym objawem raka pęcherza moczowego. Krew w stolcu może oznaczać hemoroidy, ale też raka jelita grubego.

 

Zmiany w węzłach chłonnych:

Są małe, mają kształt fasoli. Z reguły powiększają się z powodu infekcji. Ale białaczka czy chłoniaki też mogą dawać takie objawy.

 

Trudności w połykaniu:

Sporadyczne nie muszą cię martwić. Jednak powtarzające się, połączone z wymiotami, mogą wskazywać na raka gardła lub żołądka.

 

Utrata wagi:

Jeśli nie odchudzasz się, a chudniesz, koniecznie idź do lekarza. To nie musi być nowotwór, ale również przewlekły stres lub problemy z tarczycą.

 

Zgaga:

Stała zgaga może być symptomem raka żołądka, gardła lub jajników.

 

Zmiany w gardle:

Jeśli palisz, uważaj na białe lub jasnoczerwone plamy w jamie ustnej i na wargach. Zapytaj stomatologa, poproś o sprawdzenie.

 

Gorączka bez powodu:

Jeśli nie mija, to może być oznaką białaczki lub innych nowotworów krwi.

 

Zmęczenie:

Przewlekłe zmęczenie może być spowodowane stresem lub wypaleniem zawodowym. Ale może je powodować nowotwór. Idź do lekarza i zrób niezbędne badania.

 

Kaszel:

Jeśli nie mija w ciągu 3-4 tygodni może oznaczać raka płuc.

 

Ból:

Rak we wczesnym stadium nie daje takich objawów, ale przewlekły ból trwający ponad miesiąc musi cię skłonić do wizyty u lekarza.

 

Ból brzucha i depresja:

To rzadki przypadek, ale może sugerować raka trzustki. Zbadaj się koniecznie.

 

 

 

Tagi:

nowotwór ,  zdrowie ,  kobieta ,  rak , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: