Reklama:

Rak piersi:

Większość guzków w piersi to na szczęście nie rak, ale nie lekceważ żadnych zmian, które zaobserwujesz. Należą do nich zagłębienia lub wypukłości na skórze, które wyczuwasz pod palcami. Wszystkie zmiany w wyglądzie brodawek, zapadanie się czy wyciek płynu, zaczerwienienie.

 

Wzdęcia:

Kobiety mają tendencję do wzdęć. Ale jeśli utrzymują się one ciągle przez dwa tygodnie, idź do lekarza. Wzdęcia, które nie przemijają, łączą się natomiast z utratą wagi czy krwawieniem, mogą być objawem raka jajnika.

 

Krwawienia między miesiączkami:

Jeśli miesiączkujesz, krwawienie w trakcie cyklu może być objawem raka endometrium. Musisz iść do lekarza. U kobiet wchodzących w menopauzę takie krwawienie może być normalne. Nie ma aż takiego powodu do niepokoju. Ale też nie należy go lekceważyć.

       Czytaj, jak test ciążowy może uratować życie twojemu facetowi!

Zmiany na skórze:

Obecnie wszystkie zmiany na skórze, zmiany kształtu czy koloru pieprzyków powinny być konsultowane z dermatologiem.

 

Krew w moczu lub stolcu:

Jeśli krwawisz ponad dwa dni, skonsultuj się z lekarzem. Krwiomocz jest częstym objawem raka pęcherza moczowego. Krew w stolcu może oznaczać hemoroidy, ale też raka jelita grubego.

 

Zmiany w węzłach chłonnych:

Są małe, mają kształt fasoli. Z reguły powiększają się z powodu infekcji. Ale białaczka czy chłoniaki też mogą dawać takie objawy.

 

Trudności w połykaniu:

Sporadyczne nie muszą cię martwić. Jednak powtarzające się, połączone z wymiotami, mogą wskazywać na raka gardła lub żołądka.

 

Utrata wagi:

Jeśli nie odchudzasz się, a chudniesz, koniecznie idź do lekarza. To nie musi być nowotwór, ale również przewlekły stres lub problemy z tarczycą.

 

Zgaga:

Stała zgaga może być symptomem raka żołądka, gardła lub jajników.

 

Zmiany w gardle:

Jeśli palisz, uważaj na białe lub jasnoczerwone plamy w jamie ustnej i na wargach. Zapytaj stomatologa, poproś o sprawdzenie.

 

Gorączka bez powodu:

Jeśli nie mija, to może być oznaką białaczki lub innych nowotworów krwi.

 

Zmęczenie:

Przewlekłe zmęczenie może być spowodowane stresem lub wypaleniem zawodowym. Ale może je powodować nowotwór. Idź do lekarza i zrób niezbędne badania.

 

Kaszel:

Jeśli nie mija w ciągu 3-4 tygodni może oznaczać raka płuc.

 

Ból:

Rak we wczesnym stadium nie daje takich objawów, ale przewlekły ból trwający ponad miesiąc musi cię skłonić do wizyty u lekarza.

 

Ból brzucha i depresja:

To rzadki przypadek, ale może sugerować raka trzustki. Zbadaj się koniecznie.

 

 

 

Tagi:

nowotwór,  zdrowie,  kobieta,  rak, 

Zostaw komentarz:


    Brak komentarzy


Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót