Partner: Logo KobietaXL.pl

Jak podaje Cancer, badania, które wykonano u 1400 kobiet chorujących na raka jajnika, pokazały, że dłuższy okres przeżycia miały te, które brały popularne leki na nadciśnienie zwane beta – blokerami.

Co ciekawe, znaczną różnicę odkryto u kobiet, które brały leki starego typu, tzw. nieselektywne. Te kobiety żyły średnio osiem lat od momentu wykrycia choroby, gdy kobiety nie biorące leków na nadciśnienie żyły średnio zaledwie trzy lata!

 

Badania należy jednak traktować z dużą ostrożnością, bo naukowcy chcą być pewni, czy nie było innych przyczyn, oprócz stosowania beta – blokerów, które miały wpływ na długość życia kobiet. Żeby uzyskać potwierdzenie hipotezy o lekach na nadciśnienie, naukowcy chcą przeprowadzić dokładne badanie kliniczne z grupami kontrolnymi.

 

Trzeba też mieć na uwadze fakt, że leki na nadciśnienie brane przez osoby nie mające z tym problemu, mogą być niebezpieczne. Dlatego jest jeszcze wiele pytań, na które trzeba odpowiedzieć, oprócz tego najważniejszego, czy faktycznie pomagają. Jeśli ten fakt zostanie potwierdzony, istotne jest, aby znaleźć taką formułę podawania beta – blokerów, aby nie szkodziły pacjentkom z normalnym ciśnieniem.

Badania są o tyle istotne, że rak jajnika jest jedym z nowotworów o bardzo złym rokowaniu.

Tagi:

nowotwór ,  rak jajnika ,  zdrowie ,  nadciśnienie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót