Reklama:
blocker

Gdy organizm jest stale narażony na stres, nadnercza wydzielają nadmiar kortyzolu. Normalnie, gdy przyczyna stresu znika, nadnercza powinny zaprzestać jego produkcji.
Dziś 
jednak możemy już śmiało mówić o „zespole zmęczonych nadnerczy”- adrenal fatigue, bo nasz organizm, kiedy nie ma odpoczynku od stresujących sytuacji, zaczyna produkować coraz więcej kortyzolu.

Jakie są objawy takiego zespołu?
1. Budzisz się zmęczona
2. Zmniejszyła się twoja odporność na stres.
3. Masz kłopoty z pamięcią, zmniejszone zdolności poznawcze, jesteś rozkojarzona.
4. Masz zawroty głowy w pozycji stojącej, pozycji siedzącej lub leżącej.
5. Niski popęd płciowy
6. Zwiększone nasilenie reakcji alergicznych
7. Niskie ciśnienie krwi
8. Niski poziom cukru we krwi
9. Czujesz się stale osłabiona.

Co gorsza, im bardziej zespól się rozwija, tym więcej sytuacji zaczyna stresować. Nawet agresywny dźwięk budzika potrafi przyprawić cię o palpitacje serca. Jesteś tym zaskoczona, ale to wynik nadprodukcji kortyzolu.

Poza tym być może gorzej sypiasz. Tymczasem dorosły człowiek powinien spać 8 godzin na dobę. Jeśli stale śpisz mniej to też ma konsekwencje zdrowotne. Obniża się twój nastrój, zmniejszają funkcje poznawcze, dochodzą problemy metaboliczne. Brak snu aktywuje reakcje na stres, a to znowu dodatkowa porcja kortyzolu. Błędne koło się kręci.

W dodatku bezsenność powoduje otyłość, o czym rzadko sie mówi!

Poranny pośpiech też ma fatalne skutki. Istotne jest to co i czy w ogóle jesz śniadanie. Jeśli to węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym, to dość szybko poziom cukru wzrośnie, a potem gwałtownie spadnie. To znowu wyzwala produkcje kortyzolu.

 

Korek w drodze do pracy też stresuje, spotkanie z szefem też. Nie ma chyba niestresującej pracy, nie ma też pracownika, który nie myślałby o swoich zarobkach, czy o pieniądzach w ogóle. Ponieważ myślimy o tym permanentnie to jest kolejnym źródłem stresu. W dodatku stresu dosyć nowego dla człowieka. Nasi praprzodkowie nie znali tego uczucia. To stres przewlekły. Oni też przeżywali stresy, ale z reguły choć mocne, to krótkotrwałe – np. niebezpieczeństwo podczas polowania. I do takich akcji przyzwyczajone są nasze nadnercza. Permanentny stres wprawia je w osłupienie i nie bardzo wiedzą, jak sobie z nim radzić.

 

Tymczasem my nie szanujemy siebie nawet w czasie wolnym, kiedy powinniśmy się relaksować. Korzystanie z komputera, telewizora naraża nas na emisje niebieskiego światła, które zmniejsza produkcję melatoniny – hormonu snu. To prowadzi do bezsenności lub przerywanego snu, brakuje więc właściwego odpoczynku. Wstajesz więc rano zmęczona, by od nowa powtórzyć cały cykl wpływające na powstanie zespołu zmęczonych nadnerczy.

 

Jeśli więc chcesz poprawić swoje samopoczucie i doprowadzić do obniżenia produkcji kortyzolu, musisz przestrzegać pewnych reguł:

1. Śpij koniecznie 8 godzin na dobę! Używaj budzików o delikatnych dźwiękach, są specjalne bransoletki, które budzą delikatnymi wibracjami.

2. Ogranicz ekspozycję na niebieskie światło, kup pomarańczowe okulary albo zainstaluj specjalną aplikację na komputerze.
3. Jedz regularnie, ale nie za wiele. Na śniadanie jedz koniecznie białko, bo ono stabilizuje poziom cukru.

4. Jedz węglowodany w umiarkowany sposób, łącz je z białkiem i tłuszczem, bo one spowalniają proces ich wchłaniania.

5. Walcz ze stresem uprawiając jogę albo medytacje. To bardzo pomaga!

 

Źródło Chris Kesser The Modern Lifestyle: A Recipe for Adrenal Fatigue?/>    

               Czytaj Jak zlikwidować stres?<

Tagi:

stres,  zdrowie,  kortyzol,  zmęczenie, 

Loading...
Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Zostaw komentarz:


  • Komentarz od: ~miga   zgłoś nadużycie  

    dla mnie najważniejsze jest to jak sobie radzić z takim stresem. ja mam go dużo - praca w korpo. ale na szczęście znalazłam sposób na to. jak już sama nie mogę sobie poradzić to po prostu biorę kapsułkę Extraspasminy i po stresie. wtedy potrafię odpocząć.

  • Komentarz od: ~lina   zgłoś nadużycie  

    rozwód ! i śwęty spokój !

  • Komentarz od: ~KarolinaZIEMBA, Wwa   zgłoś nadużycie  

    CHLEB NA STRES/DEPRESJĘ-IRL. ANTYCUKRZYCOWY. ♥♥♥♥♥ 13.TEMAT. CHLEB. PRZEPIS WZORCOWY WYPIEKU CHLEBA NA STRES/DEPRESJĘ-IRL (MINI CHLEBKI). ***** SKŁADNIKI: Kasza jęczmienna (tzw. średnia lub drobna) __250g, Ryż biały __200g, Kasza gryczana __200g. Gotujemy w jednym garnku (pojemność 4,0 l.) przez ok. 15 minut. Do gotowania dodajemy 2,5 l. wody. PRZYPRAWY TO: Sól kamienna nieoczyszczona, również pieprz, kminek, ew. ziała wg uznania. Po zakończeniu gotowania całość pozostawiamy pod przykryciem na ok. 5-10 minut. UGOTOWANE KASZE ORAZ RYŻ (MASA RAZEM 650 GRAM), WCHŁANIAJĄ WTEDY: Całą użytą (2,5l.) do gotowania wodę, co następnie ułatwia formowanie, lepsze klejenie się tzw. mini chlebków. Do tego właśnie zestawu składników (dwie kasze i ryż) dodajemy suchą masę: 150 gram otrąb pszennych i dokładnie mieszamy łyżką. Otręby chłoną wówczas dużo wody, którą uzupełniamy wlewając ok. 0,5 litra (przegotowanej). DUŻĄ ŁYŻKĄ STOŁOWĄ NABIERAMY ZMIESZANĄ MASĘ TJ. KASZE, RYŻ TAKŻE OTRĘBY: I z uzyskanej objętości formujemy chleb tzw. cienkie mini chlebki (ugniatamy palcami). Kładziemy na papierze do pieczenia, którym uprzednio pokryliśmy powierzchnię blachy. Pieczemy w piekarniku (temp. 250oC przez ok. 50-60 minut) tj. do momentu uzyskania tzw. przyrumienienia. ISTOTNE: Wszelkie dodatki np. miód, rodzynki, wykluczone. Takie dodatki sprzyjają otyłości i cukrzycy typu 2. PRZEPIS ten, zamieszczony jest na stronie internetowej; ***** Skrót adresu strony w Internecie: INSTYTUTIRL.

Powrót
Wyszukiwarka
Najnowsze
Newsletter
zapisz
Reklama:
Loading...