Partner: Logo KobietaXL.pl

Może bieg historii byłby inny, gdyby nie hemoroidy Napoleona. Wznowiły się przed samą bitwą i przeszkadzały mu na tyle, że nie mógł siedzieć na koniu. A jeszcze na dodatek zgubiono gdzieś pijawki, które przynosiły wodzowi ulgę.

 

Ci, którzy znają hemoroidy z własnego doświadczenia, doskonale wiedzą, że bolesne guzki, które wydostają się na zewnątrz odbytu są dolegliwością, która może mieć wpływ na codzienne działania. Wbrew pozorom same hemoroidy, czyli inaczej guzki krwawnicze, posiadamy wszyscy. To część naszego kanału odbytu – są to jakby poduszeczki, w których umiejscowione są naczynia krwionośne. Po co je mamy? - tego jeszcze nie ustalono do końca, ale przypuszcza się, że mają za zadanie uszczelniać odbyt, byśmy mogli powstrzymać wydzielanie stolca i gazów.

 

Póki z hemoroidami nic złego się nie dzieje, póty wiedza o nich jest nam kompletnie zbędna. Gorzej jednak gdy z powodu zmian na powlekającej je błonie śluzowej, krew zaczyna w nich zalegać. Wtedy może dojść do krwawienia albo do wypadania guzków z odbytu, co jest szalenie bolesne. I niestety, wraz z wiekiem rośnie odsetek cierpiących z tego powodu, po 50 roku życia na hemoroidy skarży się aż połowa populacji!

 

Jednak samo krwawienie z odbytu nie musi oznaczać problemów z hemoroidami! Jeśli zauważycie u siebie podobny objaw, konieczna jest konsultacja lekarska. Może być to bowiem objaw raka jelita grubego! Niemniej jednak samych hemoroidów nie należy też lekceważyć. Nieleczone zaczną wypadać, a z czasem wypada już praktycznie cały odbyt.

 

W początkowej fazie dla złagodzenia dolegliwości często wystarczy sięgnąć po maści czy czopki sprzedawane w aptekach bez recepty. Większość z nich zawiera jednak sterydy tak więc stosowanie ich miesiącami bez konsultacji lekarskiej też nie jest bezpieczne. W przypadku większych guzków należy zdecydować się na radykalny zabieg. Najprostszy z nich to nakładanie na hemoroidy specjalnej pętelki, która powoduje brak dopływu krwi do guzka, po jakimś czasie guzek sam odpada. Jeśli hemoroidy są większe, potrzebna jest operacja ich wycięcia. Niestety, rekonwalescencja po takim zabiegu zważywszy na miejsce nie jest zbyt miła. Są ośrodki, w których hemoroidy zamraża się lub likwiduje elektrokoagulacją. Najmniej bolesna, ale skuteczna jest metoda Longo, polegająca na odcięciu dopływu krwi do hemoroidów za pomocą specjalnego staplera. Nie jest ona jednak refundowana przez NFZ a w prywatnych klinikach kosztuje około 3000 złotych.

Tagi:

zdrowie ,  porady ,  hemoroidy , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót