Partner: Logo KobietaXL.pl

Jak się okazuje, zespół przewlekłego zmęczenia dotyka coraz więcej ludzi i jest traktowany jako choroba. Chronic Fatique Sydnrome – CFS dopada najczęściej tych, którzy żyją szybko, nie mają na nic czasu, prowadzą niezdrowy tryb życia, w dodatku żyją w stresie.

 

Podstawowym objawem jest kompletnie niewytłumaczalne zmęczenie, znużenie, którego nie eliminuje żadna forma relaksu czy wypoczynku, a stan taki utrzymuje się przez minimum pół roku. CFS mogą towarzyszyć także dziwne bóle głowy, ból gardła, bóle stawów, powiększone węzły chłonne zwłaszcza szyjne i pachowe, złe samopoczucie po wysiłku fizycznym oraz zmęczenie po spaniu.

 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, skąd bierze się ta choroba. Jest kilka teorii – od immunologicznych, poprzez wirusa mononukleozy aż po zmiany hormonalne. Z tego też powodu CFS trudno się leczy, prawidłowa diagnoza polega przede wszystkim na wykluczeniu szeregu chorób, które mogą dawać podobne objawy, takich jak niedoczynność tarczycy, anemia, cukrzyca, choroby nerek, płuc czy nowotwory. Jeśli okazuje się, że pacjent nie cierpi na żadne z tych schorzeń, a objawy nie ustępują, dopiero wtedy można mieć pewność, że to zespół przewlekłego zmęczenia. Choremu może pomóc psychoterapia, fizjoterapia a nawet hipnoza.

Tagi:

stres ,  zdrowie ,  zmęczenie ,  zespół przewlekłego zmęczenia , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót