Partner: Logo KobietaXL.pl

Cukrzyca to jedna z chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem glukozy we krwi, wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki trzustki.

U osób długo chorujących na cukrzycę, starszych lub ze źle kontrolowaną cukrzycą może dojść do poważnych powikłań tej choroby. Uszkodzenie, zaburzenie czynności i niewydolność różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych to tylko niektóre z nich. Cukrzyca przyśpiesza rozwój miażdżycy, a uszkodzenia miażdżycowe u osób na nią chorujących dotyczą wielu naczyń i są bardziej rozsiane. To właśnie uszkodzenia naczyń krwionośnych prowadzą do powstania powikłań. 

 

Retinopatia cukrzycowa

To uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki oka, prowadzące do wystąpienia nieodwracalnych, patologicznych zmiany. Główną przyczyną retinopatii u osób chorujących na cukrzycę jest brak wyrównania metabolicznego cukrzycy oraz współistniejące nadciśnienie tętnicze i duże stężenia lipidów. 

Brak leczenia retinopatii prowadzi do powstania zmian bliznowatych, odwarstwienia siatkówki i utraty wzroku. Retinopatia cukrzycowa początkowo jest zupełnie bezobjawowa, nie powoduje pogorszenia widzenia, ani dolegliwości bólowych. Jej rozpoznanie możliwe jest wyłącznie w trakcie specjalistycznego badania okulistycznego. Dlatego tak ważne jest aby osoby chorujące na cukrzycę regularnie odwiedzały okulistę. 

 

Nefropatia cukrzycowa

Inaczej cukrzycowa choroba nerek. Hiperglikemia prowadzi do strukturalnych i czynnościowych zmian w nerkach, co powoduje ich trwałe uszkodzenie. Zwiększona przepuszczalność drobnych naczyń krwionośnych kłębuszków powoduje przedostanie się białka do moczu. Początkowym objawem są obrzęki obwodowe, a w badaniu moczu pojawiają się albuminy. W wyniku nefropatii cukrzycowej może dojść do całkowitej niewydolności nerek.

 

Neuropatia cukrzycowa

To złożona grupa różnych zespołów, których najczęstszą formą jest neuropatia bólowa i neuropatia autonomiczna. Przewlekła neuropatia bólowa objawia się bólem, zaburzeniem czucia i drętwieniem okolicy ciała unerwianej przez zajęty chorobowo nerw. Neuropatia anatomiczna objawia się tachykardią spoczynkową, nietolerancją wysiłku, hipotensją ortostatyczną, czyli różnicą pomiędzy poziomem ciśnienia tętniczego, pojawiającą się w momencie zmiany pozycji ciała, co daje nieprzyjemne objawy, takie jak zawroty głowy oraz zaburzeniami ze strony układu pokarmowego i moczowo-płciowego.

 

Dlatego tak ważne są regularne badania. Nie lekceważcie pierwszych objawów cukrzycy, jakimi są wzmożone pragnienie i nagła utrata masy ciała!

 

 

 

 

Tagi:

cukrzyca ,  choroba ,  powikłania , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót