Partner: Logo KobietaXL.pl

Meksyk

Tamtejsze obchody święta zmarłych (El Dia de los Muertos) są znane na całym świecie i atrakcyjne do tego stopnia, że nierzadko stanowią cel wycieczek turystycznych. Dla reszty świata najbardziej zaskakujący wydaje się fakt, że w ciągu tego czasu Meksykanie zachowują się nadzwyczaj radośnie. A wynika to z ich tradycji pogańskich i pojmowania śmierci nie jako końca wszystkiego, lecz jako początku kolejnego etapu. Równie często komentowanym elementem tej tradycji jest przygotowywanie okolicznościowych specjałów i przynoszenie na groby jedzenia. Jednak to co w te dni przyciąga do Meksyku rzesze turystów to nadzwyczajna feeria barw i kolorowych czaszek, które już na dobre zadomowiły się w światowej popkulturze.

Japonia

Japończycy święto zmarłych obchodzą aż przez cztery dni, za to przypada ono w połowie sierpnia. Podobnie jak Polacy, tłumnie udają się do rodzinnych miejscowości, by wspólnie z bliskimi pomodlić się za dusze bliskich. Japońskie święto Obon, wymaga jednak specjalnych przygotowań - w domach ustawiane są okolicznościowe ołtarze, na których składa się ofiary z jedzenia. Całość atmosfery dopełniają papierowe lampiony, mające wskazywać drogę zbłąkanym duszom. Kultywując stare tradycje, niektóre rodziny ustawiają dodatkowo przed domem postacie zrobione z warzyw, symbolizujące drogę między zaświatami a doczesnością.

Chiny

Najważniejszym dla Chińczyków świętem związanym ze zmarłymi jest Święto Przodków (Qingming Jie) obchodzone wiosną. Obowiązkowym elementem na cmentarzach tego dnia są kadzidła oraz podarki składane na grobach bliskich, mające zapewnić ich przychylność. Celebrowanie nie odbywa się jednak tylko na cmentarzach, urny będące na co dzień w budynkach wynosi się na rozstawione wokół stoły, które zastawione są kwiatami i jedzeniem.

źródło infowire

Tagi:

święto ,  smierć ,  dzień zmarłych ,  tradycja ,  święto zmarłych ,  halloween , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz