Partner: Logo KobietaXL.pl

Walentynki to dziś stały dzień w kalendarzu, obchodzimy je 14 lutego.

W tym czasie, w starożytnym Rzymie, a zwyczaj ten przetrwał do czasów chrześcijańskich, obchodzono w połowie lutego Luperkalia, pierwotnie poświęcone Luperkusowi, pasterskiemu bogu plemion italskich, chroniącemu przed wilkami. Święto obchodzono w jaskini Lupercal na Palatynie, gdzie według wierzeń legendarni założyciele Rzymu, bliźniacy Romulus i Remus, byli karmieni przez wilczycę. Podczas obchodów składano ofiary, a kapłani nazywani Luperkami (od łacińskiego słowa lupus - wilk), ubrani tylko w skórę świeżo zabitego kozła, obiegali wzgórze Palatynu i uderzali przechodniów rzemieniami ze skór zwierząt ofiarnych. Uderzenia miały też moc oczyszczającą – uwalniały od złych uczynków popełnianych w poprzednim roku. Był też kultywowany zwyczaj, że kobiety losowały partnerów, których imiona wypisywano na kartkach w kształcie serca.

 

Żeby wykrzywić te pogańskie obchody, które nadal były popularne w chrześcijańskim już Rzymie, na mocy decyzji papieża Gelazjusza I od 496 roku dzień 14 lutego, obchodzony był jako Dzień Św. Walentego (Walentynki). Jednak historia tego świętego, choć też związana z miłością, jest tragiczna.

 

 

Św. Walenty domena publiczna

 

Ponieważ postać Świętego Walentego pojawia się w zapiskach dwukrotnie - raz jako kapłan rzymski, ścięty w czasie prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego, oraz jako biskup Terni koło Rzymu, Kościół w średniowieczu postanowił uznać, że to jedna i ta sama osoba. Legenda głosi, że Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten uznał, że mężczyźni od 18 do 37 lat nie powinni wchodzić w związki małżeńskie. Był przekonany, że najlepszymi żołnierzami są legioniści, którzy nie mają rodzin.

 

Tymczasem biskup Walenty sprzeciwił się cesarzowi i nadal udzielał ślubów legionistom, rozdawał też papierowe serca, które miały przypominać o miłości do Boga. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie poznał niewidomą córkę strażnika. Walenty zakochał się w niej, a miłość którą ją darzył, sprawiła, że dziewczyna odzyskała wzrok. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r. Przed śmiercią Walenty napisał do ukochanej list, który podpisał „Twój Walenty.

Z powodu właśnie tej legendy św. Walenty stał się znany jako patron miłości. W modlitwie do św. Walentego jest prośba o połączenie kochanków, tak aby dwoje stało się jednym, połączonym przez Boga.

Ponieważ jednak, nie wiadomo do końca ilu było Walentych, czy jest to ta sama osoba, święto zostało usunięte z chrześcijańskiego kalendarza liturgicznego w 1969 roku. Zrobił to papież Paweł VI, poświęcając 14 lutego świętym Cyrylowi i Metodemu.

Kult Walentego jednak przetrwał. Do bazyliki jego imienia w Terni, gdzie na srebrnym relikwiarzu ze szczątkami patrona umieszczono inskrypcję "Święty Walenty patron miłości", co roku przybywają pary z całego świata. Robią to w niedzielę poprzedzającą dzień 14 lutego, i w bazylice składają sobie przyrzeczenie miłości. Walenty jest też orędownikiem podczas ciężkich chorób (szczególnie psychicznych i epilepsji).

 

W Europie Zachodniej Walentynki świętowane są od średniowiecza, potem rozpowszechniły się w USA. W tym dniu zakochani wysyłali sobie walentynkowe kartki opatrzone sercem i wyznawali miłość. A potem upowszechnił się zwyczaj wręczania słodyczy opakowanych w pudełka w kształcie serca. W latach czterdziestych XIX Walentynki były już ważnym świętem anglojęzycznego świata. Richard Cadbury, potomek brytyjskiej rodziny produkującej czekoladę, wyczuł doskonałą okazję marketingową dla nowych czekoladek i zaczął sprzedawać je w pięknie zdobionych pudełkach, które sam zaprojektował. Pudełka ozdabiane były wizerunkami Kupidyna i różami, a po zjedzeniu czekoladek mogły służyć jako szkatułki na listy miłosne.

Do Polski Walentynki weszły dopiero w latach 90-tych XX wieku i od tej pory obchodzone są bardzo chętnie.

 

Źródła https://www.history.com/news/valentines-day-chocolate-box-history-cadbury

https://www.npr.org/2011/02/14/133693152/the-dark-origins-of-valentines-day

https://www.realsimple.com/holidays-entertaining/holidays/valentines-day/history-of-valentines-day

 

Tagi:

święto ,  walentynki ,  miłość , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz