Partner: Logo KobietaXL.pl

Sny to wciąż fascynujący i niezbadany obszar naszej psychiki. Poniżej znajdziesz 5 najbardziej zaskakujących teorii dotyczących tego co determinuje nasze marzenia senne. 

 

Miewasz często senne koszmary? 

Niektórzy naukowcy twierdzą, że koszmary mają silne podłoże genetyczne. Badania przeprowadzone na bliźniętach jednojajowych i dwujajowych pokazały, że mogą u nich występować koszmary nawet na tej samej częstotliwości - dwa razy częściej pojawiają się one u bliźniąt jednojajowych. Ilość snu jaką nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania również zależy od genów, a dokładniej jak wskazują specjaliści z Edinburgh University od genu ABCC9.  

Sny erotyczne.

Często śpisz na brzuchu? To właśnie ta pozycja może determinować częstośc występowania erotycznych doznań podczas snu. Jest to powodowane częstymi dusznościami, które pojawiają się u osób śpiących na brzuchu i klatce piersiowej. Organy wewnętrzne są wówczas ściśnięte, a organizm otrzymuje mniej tlenu. Doktor Calvin Kai-Ching Yu z Uniwersytetu w Hongkongu podczas przeprowadzonych badań stwierdził, że to właśnie osoby śpiące w tej pozycji doświadczają najdziwniejszych, najbardziej emocjonujących snów. 

 

Pole magnetyczne Ziemi.

Osoby przebywające przez dłuższy czas pod wpływem zakłóconego pola magnetycznego mogą cierpieć na bezsenność. Psycholog Darren Lipnicki przez osiem lat nagrywał swoje sny, podczas eksperymentu znalazł związek pomiędzy niską aktywnością, a doświadczaniem przez niego dziwnych snów rodem z obrazów Salvadora Dali. Jego badania nie zostaly potwierdzone, ale spowodowały, że coraz więcej naukowców stara się zbadać dokładniej tę zależność.

Jedzenie. Czy może wpływać na sny? 

Wielu naukowców twierdzi, że tak. Badania przeprowadzone w 2005 roku przez British Chees Board na 200 ochotnikach, którym 30 minut przed zaśnięciem podano do zjedzenia 20 gramów sera dały zaskakujące wyniki. 72% z nich twierdziło, że spali wyjątkowo spokojnym sen, aż 62% pamiętało o czym śnili. Dr. Judyth Bryant z Britain's Dairy Counsil twierdzi, że na przyjemne sny mógł mieć wpływ aminokwas zawarty w serach - tryptofan, który jest znany ze swojego działania uspokajającego. Trzeba jednak podkreślić, że badania nie uwzględniały grupy placebo.

Zapach i dźwięk.

To co unosi się w powietrzu podczas naszego snu ma ogromny wpływ na nasze podłoże emocjonalne. Przyjemne zapachy wywołują przyjemne stany emocjonalne, te nieprzyjemne - przeciwne. Podobno jeśli zasypiasz przy włączonej muzyce, możesz częściej śnić o tym, że jesteś na koncercie, tańczysz lub grasz na instrumencie. Warto również pamiętać, że wiele dźwięków i zapachów z fizjologicznego punktu widzenia jest ściśle powiązana z naszą pamięcią i emocjami, dlatego konkretny zapach może wywołać określoną emocję, również we śnie. 

czytaj także Wejdź w swój sen

źródło: 

http://www.nature.com/scitable/blog/mind-read/sweet_dreams_are_made_of

http://mentalfloss.com/article/54220/6-surprising-things-can-influence-your-dreams

Tagi:

marzenia senne ,  sennik ,  zaburzenia snu ,  sny erotyczne ,  pozycje senne ,  jakość snu ,  bezsenność ,  sen , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót