Partner: Logo KobietaXL.pl

Chrześcijanie wierzą, że tych trzech wędrowców odwiedziło nowo narodzonego Jezusa w Betlejem i przekazało mu w darze złoto, mirrę i kadziło. Podążali za światłem Gwiazdy i po drodze odwiedzili Heroda, ale nie zdradzili mu jednak potem gdzie jest mały Jezus.

 

W dzisiejszym dniu chrześcijanie czczą objawienie się Boga w widzialnej postaci. Bóg wcielony objawił się poganom w osobach Mędrców, narodowi wybranemu przy chrzcie w Jordanie i swoim uczniom przez cud dokonany w Kanie Galilejskiej.

Oficjalna nazwa święta brzmi Epifania. Terminem tym Grecy określali uroczysty wjazd władcy. Chrześcijanie uznają, że jest to święto na część przybycia na ziemię wielkiego Króla, Chrystus Król nawiedza dzisiaj swój Kościół .

Dary Mędrców mają znaczenie symboliczne. Oznaczają godność królewską Chrystusa (złoto), wypływającą z połączenia się natury ludzkiej (mirra) z Boską (kadzidło). Dlatego wyobrażają one samego Zbawiciela.

W kościołach poświęca się 6 stycznia te dary oraz kredę przeznaczoną do oznaczenia drzwi domów inicjałami trzech Mędrców i datą roku. Zwyczaj ten wiąże się z ogłaszaniem w dniu Trzech Króli świąt ruchomych.

Święto Trzech Króli od 2011 roku - zgodnie z uchwałą Sejmu - jest dniem wolnym od pracy. Trzech Króli było w Polsce świętem państwowym do 1960 r., kiedy władze komunistyczne zdecydowały, że w tym dniu należy normalnie pracować.

 Jest to dzień wolny również min. w trzech landach niemieckich, Austrii, Chorwacji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwecji i we Włoszech.

 


Czy wiecie co to jest mirra?

 

Tagi:

święto ,  Trzech Króli ,  chrześcijaństwo , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót