Partner: Logo KobietaXL.pl

Dzisiaj przedstawię elementy, będące obecnie absolutną podstawą w zakresie skutecznego kreowania kariery i bez których znalezienie wymarzonej pracy może być wręcz utrudnione.

 

MOCNE CV


Zapewne zastanawiasz się, co to właściwie oznacza. Często słyszę pytanie okraszone zdziwieniem: “Ale co to znaczy mocne CV?”. Oznacza to niemniej tyle, że dokument już na samym początku przedstawia rekruterowi Twoje przewagi konkurencyjne nad pozostałymi kandydatami i pokazuje konkretne umiejętności i doświadczenie, które jest dla rekrutera kluczowe. Takie CV powinno być czytelne, konkretne pod względem merytorycznym i profesjonalnie wyglądać. Bardzo często przychodzą do nas klienci, którzy mają bogate doświadczenie i osiągnięcia zawodowe, a borykają się z problemem znalezienia pracy. Jednym z najczęstszych powodów takiej sytuacji są źle przygotowane dokumenty aplikacyjne, które nie odzwierciedlają w pełni potencjału osoby aplikującej. Pamiętaj, że masz tylko jedną okazję na wywarcie dobrego wrażenia, kiedy wysyłasz CV. Zadbaj, by dobrze ją wykorzystać, a wtedy Twoje szanse na pomyślne przejście rekrutacji znacznie wzrosną.

 

LIST MOTYWACYJNY


Niekiedy nie jest on konieczny podczas aplikowania na upragnione stanowiska, jednak coraz więcej firm wymaga, by go dołączyć. Uważam, że nawet jeśli w ogłoszeniu nie umieszczono wymogu przedstawienia LM, warto wysłać komplet dokumentów. Dlaczego? Ponieważ LM pokazuje dodatkowo to, na co nie ma miejsca w samym CV: Twoje nastawienie, powód aplikowania akurat na tę konkretną ofertę, cechy osobowości czy korzyści dla firmy wynikające z zatrudnienia właśnie Ciebie – dzięki takim informacjom rekruterowi łatwiej ocenić, czy jesteś osobą, która odnajdzie się w ich zespole.

 

PROFILE NA PORTALACH ZWIĄZANYCH Z PRACĄ


Portale związane z rynkiem pracy pozwolą Ci na bieżące monitorowanie zachodzących tam zmian. Tutaj niepodważalnym liderem jest portal LinkedIn. Potraktuj go jako wirtualne CV, ponieważ profil składa się dokładnie tych samych elementów, jakie zamieszcza się w tym dokumencie. Wielu headhunterów poszukuje kandydatów właśnie tam i posiadając uzupełnione konto stajesz się dla nich lepiej widoczny, przez co dajesz sobie szansę, by to praca znalazła Ciebie, a nie odwrotnie. Ponadto, możesz dodawać znajomych kontaktów i budować w ten sposób swoją sieć networkingową, a także dołączać do grup dyskusyjnych, gdzie znajdziesz wielu ekspertów z przeróżnych branż.

 

WIZYTÓWKI


Mnóstwo osób daje się zwieść na jeden z najpopularniejszych mitów, mówiącym o tym, że skoro nie posiadasz własnej firmy lub nie zasiadasz na kierowniczym stanowisku to wizytówka jest Ci zbędna. BŁĄD. Nie ma znaczenia, w jakiej branży pracujesz, czy jesteś freelancerem czy etatowcem, albo czy przed nazwiskiem pojawia się u Ciebie “prezes”. Wizytówkę powinien mieć już każdy. Wystarczy zamieścić na niej imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres mailowy, a dodatkowo ewentualne odnośniki do strony lub profilu na którymś z portali, by łatwiej było Cię znaleźć. Jeśli chcesz, możesz dodać też swoją specjalizację. Najważniejsze, byś mógł ułatwić sobie nawiązywanie kontaktów. Nigdy nie wiesz, czy idąc po bułki do sklepu nie spotkasz kogoś, kto zostanie Twoim nowym pracodawcą. Ważne, by w takich chwilach nie stracić okazji przez brak możliwości nawiązania z Tobą kontaktu w późniejszym czasie.

 

STRONA INTERNETOWA / BLOG


Podobnie jak profile w internecie, mają pomóc Ci w byciu bardziej widoczną i łatwiej dostępną osobą. Ich główne zadanie to budowanie i umacnianie Twojej marki osobistej, a także umożliwienie większej grupie osób dotarcie do Ciebie. Wielu specjalistów wykorzystuje internet by docierać do nowych klientów poprzez dzielenie się z nimi swoją wiedzą. Buduje to ich autorytet jako ekspertów i sprawia, że odbierani są jako bardziej wiarygodni. A nie od dziś wiadomo, że firmy szukają głównie profesjonalistów w swoim fachu

Jak widzisz, nie wymieniłam tutaj listy długiej na 100 podpunktów. To jedynie 5 rzeczy, ale za to takich, które mają wręcz kolosalne znaczenie w procesie budowania ścieżki zawodowej. Mam nadzieję, że teraz już wiesz, na co zwracać szczególną uwagę w tej kwestii i żadna zmiana na rynku pracy nie będzie Ci straszna.

 

Dziękuję za przeczytanie moich wskazówek. 
Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać
Trzymam kciuki za Twój rozwój zawodowy 
i życzę samych sukcesów.

Kamila Czarnomska

Doradca Kariery

Trening Kariery

 

 

Kamila Czarnomska - CEO Treningu Kariery, doradca kariery, trener B2B, blogerka, audytor biznesu. Specjalizuje się w pomocy w planowaniu i świadomym zarządzaniu karierą, poznaniu swoich mocnych stron i ustaleniu najlepszej strategii rozwoju życia zawodowego. Stworzy dla Ciebie najlepsze CV i profil na LinkedIn, które z pewnością zwrócą uwagę niejednego pracodawcy i pomogą w zdobyciu pracy marzeń.

strefa wiedzytreningkariery.pl

aktualnościfacebook.com/treningkariery.pl

 

Tagi:

kariera ,  kobieta ,  biznes , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz