Partner: Logo KobietaXL.pl

„Efekt pracującej matki” faktycznie poprawia perspektywy na przyszłość, szczególnie w przypadku dorosłych córek matek, które pracowały poza domem, zanim ich córki osiągnęły wiek 14 lat. Pokazały to już badania prowadzone blisko 10 lat temu w przez Gender Initiative w Harvard Business School. Przeprowadzono wówczas ankiety wśród 50 000 dorosłych w wieku od 18 do 60 lat w 25 krajach na całym świecie.


Badania prowadzone przez profesor Harvard Business School Kathleen McGinn oraz Mayry Ruiz Castro i Elizabeth Long Lingo z Mt. Holyoke College wykazały, że kobiety, których matki pracowały, radzą sobie lepiej w miejscu pracy, zarabiają więcej i zajmują silniejsze pozycje niż ich rówieśniczki, których matki pozostawały w domu.

W Stanach Zjednoczonych dorosłe córki pracujących matek zarabiały o 23% więcej niż te, których matki nie pracowały w okresie dzieciństwa swoich córek, uzyskując średni roczny dochód w wysokości 35 474 USD w porównaniu z 28 894 USD. Ponad 33 procent córek pracujących matek pełniło funkcje kierownicze w porównaniu z około 25 procentami córek z bardziej tradycyjnych gospodarstw domowych.


We wszystkich 25 krajach rozwiniętych objętych badaniem kobiety, których matki pracowały, zarabiały o 6 procent więcej niż córki niepracujących matek. Okazało się więc, że odmawianie kobiecie możliwości robienia kariery poza domem i uznawanie, że dla dobra dziecka lepiej jest, gdy zostaje w domu, odnosi skutek przeciwny od zamierzonego.

 

 

Synowie matek pracujących i niepracujących robili kariery zawodowe w różnym stopniu, ale już chłopcy wychowywani przez pracujące matki znacznie częściej wykonują w dorosłym życiu domowe obowiązki.

Spośród ankietowanych mężczyzn w USA, ci, którzy mieli pracujące matki, spędzali prawie dwa razy więcej godzin na opiece nad rodziną i dziećmi, ni ci pochodzący z bardziej tradycyjnych gospodarstw domowych - średnio 16 godzin tygodniowo w porównaniu z 8 i pół godziny. Ale to i tak zaledwie połowa czasu, jaki tygodniowo kobiety poświęcają na prace domowe – jest to blisko 30 godzin.



Badaczki z HBS uważają, że podobne badania mają kolosalne znaczenia dla podejmowania świadomych decyzji dotyczących swoich rodzin czy całych społeczności. Podkreślają, że wiele z tego, co ludzie myślą, że wiedzą o płci, po prostu nie jest poparte dowodami empirycznymi, ale opiera się na stereotypach. Pokazują to choćby powyżej opisane badania, bo wiele osób uważa, że to raczej niepracujące matki wychowają lepiej radzące sobie w życiu dzieci.

źródło https://www.hbs.edu/news/releases/Pages/having-working-mother.aspx

 

Tagi:

matka ,  córka ,  badania ,  praca ,  kariera , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: