Partner: Logo KobietaXL.pl
Przy obecnym tempie życia zrozumiałe jest, że nie każdy ma możliwość opiekowania się rodzicem osobiście. Skorzystanie z pomocy innych nie oznacza jednak zrzucenia z siebie odpowiedzialności (takiej stygmatyzacji się często boimy) ani tego, że nie uda nam się utrzymać bliskich relacji z naszymi rodzicami czy dziadkami. Gdy mierzymy się z wyzwaniem opieki nad starszą osobą, wydaje nam się często, że jesteśmy zdani tylko na siebie. Tymczasem profesjonalna opieka może być idealnym uzupełnieniem opieki rodzinnej, wsparciem i wartością dodaną tam, gdzie kończą się nasze dobre chęci, a niezbędne stają się konkretna wiedza i doświadczenie.  .Możliwości i rozwiązań jest bardzo dużo – domy opieki, opieka dzienna czy domowa.
Z pewnością uda się znaleźć wariant, dzięki któremu nie tylko senior, ale i jego rodzina, poczują się pewnie i bezpiecznie - wiedząc, że ktoś czuwa nad bliską im osobą.

Kto się opiekuje?

Tradycyjnie przyjęło się, że opieka nad osobami starszymi w Polsce jest głównie w gestii rodziny. W sytuacji, gdy bliski zmaga się z chorobą i zaczyna wymagać wzmożonej opieki Polacy znacznie częściej wybierają samodzielne objęcie pieczy nad seniorem niż korzystanie z profesjonalnych usług.Z poczucia obowiązku i w trosce o ukochaną osobę pragniemy stanąć na wysokości zadania i roztoczyć nad nią czułą opiekę. Wydaje nam się, że nie mamy innej możliwości albo boimy się oceny otoczenia. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, na co się decydujemy.

Opieka nad osobą starszą – wyzwania i obawy

Często zmieniamy całe swoje życie, przeorganizowujemy czas pracy, poświęcamy mniej uwagi innym członkom rodziny (dzieciom, małżonkom). Nie chcemy powierzyć opieki nad bliską osobą komuś innemu, bo czujemy się tak, jakbyśmy ją porzucali. Często jednak nie mamy wystarczającej wiedzy na temat potrzeb osoby niesamodzielnej ani odpowiednio dostosowanych form pomocy. Mimo szczerych chęci i ogromnego zaangażowania, nie zastanawiamy się nad innymi możliwościami, które być może lepiej odpowiadają na potrzeby wieku i kondycji fizycznej seniora. Boimy się też naznaczenia społecznego - nasza rodzina i przyjaciele, wywierają dużą presję, oczekując całkowitego oddania się podopiecznemu. Obawiamy się również negatywnej reakcji otoczenia i oskarżenia o nieczyste intencje, np. chęć materialnej korzyści. Opieka nad osobą starszą wymaga odporności na stres i dużej cierpliwości, uwagi i zrozumienia dla potrzeb seniora, a czasem także umiejętności i wiedzy medycznej. Niektóre jej aspekty mogą przerosnąć nawet najbardziej kochającego i oddanego opiekuna. Dlatego, podejmując temat  opieki nad bliskimi, dobrze jest wyrobić sobie prosty, ale jak trudny czasami, nawyk proszenia o pomoc. Jak to zrobić?

Jak wybrać najlepszy wariant opieki?

 

Przede wszystkim pamiętajmy, że opieka nad osobą starszą nie powinna zaczynać się dopiero wtedy, kiedy stan seniora jest już bardzo zły. Dobrze zaplanowana i odpowiednio wcześnie wdrożona, może uczynić życie osoby starszej aktywnym i urozmaiconym.Opieka nad osobami starszymi przybiera różne formy. Kluczem do zrozumienia sytuacji i potrzeb starszej osoby jest indywidualne podejście. Przede wszystkim należy ocenić, jakie rozwiązanie jest najlepsze dla podopiecznego i jakimi możliwościami czasowymi i finansowymi dysponuje rodzina. Oczywiście należy wziąć pod uwagę wolę bliskiego, którym się opiekujemy. Jeśli jest w ciężkim stanie i jego życzeniem jest zostać w domu, warto jest rozważyć taką opcję: zapewnić odpowiednie zaplecze medyczne w zaciszu domowym, współpracować z możliwie najlepszymi fachowcami, którzy również będą dla rodziny wsparciem w tych trudnych momentach. Mam tu na myśli opiekunów medycznych czy pielęgniarki.Z czasem może okazać się, że taka forma wsparcie to jednak za mało. Wówczas dobrze jest rozważyć zamieszkanie seniora w domu opieki.Biorąc pod uwagę różne opcje zawsze warto też skorzystać z pomocy psychologa lub lekarza geriatry, którzy ocenią problemy podopiecznego i pomogą wybrać optymalny rodzaj opieki.Rozmawiajmy z najbliższymi o ich potrzebach i oczekiwaniach W ten sposób zmiany będą tylko na lepsze.

Marek Kubicki, Dyrektor Zarządzający Medicover Senior

Tagi:

starość ,  opieka ,  społeczeństwo , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót