Partner: Logo KobietaXL.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozbudował zespół pracowników, którzy obsługują emerytury i renty na podstawie przepisów międzynarodowych.

W Oddziale ZUS w Lublinie powstał Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych (RUM). Oficjalnie rozpoczął działanie od lipca.

Wydziały RUM to centra eksperckie w ZUS, których pracownicy mają specjalistyczną wiedzę z zakresu przepisów krajowych oraz rozporządzeń unijnych i umów międzynarodowych. – Cieszymy się, że centrala ZUS doceniła wiedzę i potencjał pracowników z Lublina.

Powołanie nowego RUM pozwoli usprawnić obsługę dynamicznie rosnącej liczby wniosków o świadczenia od Polaków, którzy pracowali lub mieszkają za granicą – podkreśla zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Lublinie Marta Strus.

 

Lubelski RUM odpowiada za przyznawanie polskich emerytur i rent osobom, które mieszkają w Irlandii oraz osobom, które mieszkają w Polsce, a mają okresy pracy polskiej i irlandzkiej. Przez kilka najbliższych miesięcy wydział będzie też wspierać obsługę wniosków dotyczących Belgii. ZUS szacuje, że nowy RUM w Lublinie do końca tego roku otrzyma do rozpatrzenia ponad 700 spraw.

 

W pierwszym kwartale 2018 roku międzynarodowych wniosków do ZUS było o ponad 34% więcej niż w pierwszym kwartale 2017 roku. Ich liczba będzie nadal rosła, ponieważ Irlandia jest jednym z najpopularniejszych kierunków polskiej emigracji. W tym kraju pracuje około 75 tysięcy polskich obywateli.

Tagi:

emerytura ,  ZUS ,  Irlandia ,  ZUS Lublin , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót