Partner: Logo KobietaXL.pl

Narzędzia tytanów zawierają najciekawsze spostrzeżenia i fragmenty notatek ze spotkań z tymi wyjątkowymi ludźmi.

 

Ta książka nie jest kolejną publikacją składającą się z wywiadów. To prawdziwy katalog niezwykle przydatnych narzędzi dla każdego, kto chce zmienić swoje życie. Jak na prawdziwego eksperymentatora przystało, Tim Ferriss na własnej skórze wypróbował taktyki i sposoby swoich rozmówców. Niektóre z tych narzędzi są oczywiste, podczas gdy inne bardziej subtelne i zrozumiałe dopiero po kilku tygodniach od ich przeczytania. Jak mówi Ferriss – „olśnienie przychodzi, kiedy rozmyślamy pod prysznicem lub zapadamy w sen”.

 

Dziesiątki wskazówek, inspiracji, filozofii oraz porad znajdujących się na kartach tej książki autor zastosował podczas trudnych negocjacji, w ryzykownych sytuacjach albo przy okazji ważnych transakcji biznesowych. Te lekcje okazały się na tyle wartościowe i skuteczne, że pozwoliły Ferrissowi oszczędzić daremnego wysiłku oraz niepotrzebnej frustracji i zarobić (dosłownie) miliony dolarów i zdobyć tytuł jednego z najbardziej innowacyjnych biznesmenów. Wszystkie te narzędzia mają to do siebie, że sprawdzają się wtedy, gdy są najbardziej potrzebne.

 

Ta książka jest z założenia jak szwedzki stół – każdy z nas sam sobie wybiera, jak z menu, fragmenty i rozdziały, które przeczyta i z których skorzysta. Opuszczać należy jednak z głową – rzeczy dla nas trudne często mogą być właśnie tą pomocną wskazówką, do której należy się dostosować, aby osiągnąć sukces. Reguły zawarte w tej książce są jak drobne detale, które zwiększają wydajność i prowadzą nas do kolejnych sukcesów.

 

Z tej książki dowiecie się między innymi:

 

Jak legendarny producent muzyczny Rick Rubin korzysta z sauny i zadaje muzykom drobne zadania domowe.

Jak komik Mike Birbiglia doprowadził do tego, że prezydent Obama powiedział „kupa” (i jak rozmawiać z celebrytami).

Jak poradzić sobie z blokadą twórczą, korzystając z rad Paula Coelho, autora Alchemika (60 milionów sprzedanych egzemplarzy).

Jak najlepiej zacząć dzień proponowaną przez Tony’ego Robbinsa metodą wprowadzania się w odpowiedni stan ducha i umysłu.

Jak Arnold Schwarzenegger wykorzystuje wojnę psychologiczną i jak zarobił miliony dolarów jeszcze zanim został gwiazdorem filmowym.

Jak „Czarodziej z Hollywood” Robert Rodriguez przemienia słabości w zalety.

 

narzędzia tytanów

 

Fragment książki:

 

CO WYRÓŻNIA TYCH LUDZI?

 

Osądzaj człowieka po jego pytaniach, a nie odpowiedziach.

 

Pierre-Marc-Gaston de Lévis opisani w tej książce wybitni ludzie nie mają żadnych nadprzyrodzonych mocy. To reguły, które sami ustalili, umożliwiają im naginanie rzeczywistości w takim stopniu, że można odnieść wrażenie, iż faktycznie dysponują ponadnaturalną siłą, ale skoro oni mogli się tego nauczyć, ty też zdołasz to zrobić. Te „reguły” często przyjmują postać niespotykanych nawyków i ważnych pytań.

 

 

Zacznij tutaj – jak korzystać z tej książki

 

W zdumiewająco dużej liczbie przypadków siła tych ludzi tkwi w absurdzie. Im bardziej absurdalne i „niemożliwe” pytania zadają, tym istotniejszych udzielają odpowiedzi. Weźmy na przykład pytanie, które seryjny przedsiębiorca i multimiliarder Peter Thiel lubi zadawać sobie i innym:„Jeżeli zamierzasz zrobić coś ze swoim życiem i masz plan osiąg­nięcia tego w ciągu 10 lat, zadaj sobie pytanie: Dlaczego nie mogę tego zrobić w ciągu 6 miesięcy?”

 

Dla zilustrowania mojego toku myślenia sparafrazuję powyższe zdanie:„Co mógłbyś zrobić, aby zrealizować swoje cele na najbliższych 10 lat w ciągu 6 miesięcy, gdyby ktoś przystawił ci pistolet do głowy?”Zatrzymajmy się na chwilę. Czy oczekuję, że pomyślisz o tym przez 10 sekund, a następnie w ciągu kilku miesięcy zrealizujesz swoje marzenia na następnych 10 lat? Nic podobnego. Spodziewam się jednak, że to pytanie skutecznie pobudzi twój umysł, który wyłoni się niczym motyl z poczwarki i zdobędzie nowe możliwości. „Normalne” systemy, z których korzystamy, narzucone nam reguły społeczne oraz standardowe schematy zachowań nie sprawdzają się przy poszukiwaniu odpowiedzi na tego typu pytania. Musimy odrzucić sztuczne ograniczenia, tak jak się zrzuca skórę, żeby zrozumieć, że możemy zmienić rzeczywistość, w której funkcjonujemy.

 

To wymaga jedynie wprawy. Sugeruję, abyś poświęcił czas na zastanowienie się nad najbardziej absurdalnymi pytaniami, które znajdziesz w tej książce. Trzydzieści minut poświęcone na zapisywanie strumienia świadomości (strona 275) może odmienić twoje życie.

 

Dodam, że choć świat jest kopalnią złota, prawdziwe skarby można znaleźć dopiero kopiąc w głowach innych ludzi. Pytania są naszymi kilofami i źródłem przewagi konkurencyjnej. Ta książka będzie twoim arsenałem narzędzi do wyboru.

 

DETALE ZWIĘKSZAJĄCE WYDAJNOŚĆ

 

Kiedy porządkowałem materiał na własne potrzeby, nie chodziło mi o stworzenie uciążliwego, 37-etapowego programu działania. Zależało mi na czymś przystępnym i dającym natychmiastowe korzyści. Traktuj zawarte w tej książce reguły jak drobne detale zwiększające wydajność. Można nimi wzbogacić każdy program działania.

 

Narzędzia tytanów, różne ścieżki kariery, osobiste wybory, wyjątkowe obowiązki itd.), aby podsycić płomień postępu, który buchnie wtedy jak polany benzyną. Na szczęście nie zawsze trzeba 10 razy większego wysiłku, żeby osiągnąć 10 razy lepsze wyniki. Wielkie zmiany mogą być wynikiem drobnych działań. Nie trzeba przebiec ultramaratonu, zrobić doktoratu ani układać sobie życia od nowa, żeby zmienić swoją sytuację. To drobne, ale konsekwentne działania składają się na wielkie osiągnięcia (np. weryfikowanie planów przez „czerwony zespół” raz na kwartał, kierowane medytacje Tary Brach, posty strategiczne czy ketony egzogeniczne).Przyjęta w tej książce definicja narzędzia jest bardzo szeroka. Pod tym pojęciem można rozumieć nawyki, książki, wewnętrzne dialogi, ulubione pytania i wiele innych rzeczy.

 

 

CO MAJĄ ZE SOBĄ WSPÓLNEGO?

 

 

Czytając tę książkę, będziesz w naturalny sposób poszukiwał wspólnych dla wszystkich osób nawyków i zaleceń. Powinieneś to robić. Oto kilka powtarzających się motywów (niektóre są naprawdę dziwne):

 

Ponad 80% osób, z którymi rozmawiałem, codziennie uprawia medytację lub praktykuje uważność.

 

Zaskakująco wielu mężczyzn (ale nie kobiet) powyżej 45. roku życia nie jada śniadań albo są one symboliczne (np. Laird Hamilton, strona 132; Malcolm Gladwell, strona 659; generał Stanley McChrystal, strona 510).

 

Wiele osób schładza organizm przed snem za pomocą urządzenia ChiliPad.

 

Powtarzają się entuzjastyczne opinie między innymi o takich książkach, jak Od zwierząt do bogów, Almanach biednego Ryszarda, Wywieranie wpływu na ludzi i Człowiek w poszukiwaniu sensu.

 

Wiele osób ma zwyczaj słuchania na okrągło jednej piosenki dla zwiększenia koncentracji (strona 590).

 

Niemal wszyscy realizują jakieś „projekty specjalne” (przedsięwzięcia podejmowane za własne pieniądze w wolnym czasie, których efekty są następnie oferowane potencjalnym nabywcom).

 

Panuje przekonanie, że „porażka nie jest trwała” (zob. Robert Rodriguez, strona 723), lub jego odmiany.

Niemal każdy z moich gości potrafi przekształcać oczywiste „słabości” w ważne źródła przewagi konkurencyjnej (zob. Arnold Schwarzenegger, strona 222).

 

Timothy Ferriss Narzędzia tytanów. Taktyki, zwyczaje i nawyki milionerów, ikon popkultury i ludzi wybitnych

tytuł oryginału: Tools of Titans: The Tactics, Routines, and Habits of Billionaires, Icons, and World-Class Performers

Copyright © 2017 by Timothy Ferriss

Copyright ©  for the polish edition by MT Biznes, Warsaw 2017

 

Aby wygrać książkę, polub post na Facebooku, udostępnij go znajomym i napisz do nas, dlaczego chciałabyś osiagnąć sukces. Czekamy na maile -  redakcja@kobietaxl.pl . Najlepsze dwie odpowiedzi nagrodzimy książką, konkurs trwa do 5 października.

Tagi:

konkurs,  książka,  Narzędzia Tytanów, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót