Partner: Logo KobietaXL.pl

Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn spowoduje, że w ostatnim kwartale tego roku emerytów znacząco przybędzie. W samym województwie lubelskim – nawet o 16 tys. osób. Zakład Ubezpieczeń Społecznych od dawna przygotowuje się do obsłużenia zwiększonej liczby klientów. Przypomina również, że wniosek o emeryturę można złożyć, nie odwiedzając ZUS. Można go wysłać tradycyjną pocztą albo przez internet.


– Wielu przyszłych emerytów skorzystało w ostatnich tygodniach z pomocy naszych doradców emerytalnych. Niektórzy na zapas wypełnili również wniosek o emeryturę – informuje Marta Strus, zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Lublinie. Pozostaje już tylko dostarczyć wypełniony wniosek. – Oczywiście można to zrobić osobiście, ale zachęcamy również do skorzystania z innych dróg, np. tradycyjnej poczty. W przypadku wysłania wniosku listem za datę jego złożenia uznaje się datę stempla pocztowego – przypomina dyrektor Strus.


Kolejną opcją – nawet wygodniejszą, bo bez wychodzenia z domu – jest wysłanie wniosku przez internet. Mogą to zrobić klienci zarejestrowani na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, którzy mają podpis elektroniczny (np. bezpłatny profil zaufany).


Zakład przypomina, że kobiety, które mają już 60 lat i mężczyźni, którzy mają 65 lat, mogą składać wnioski od września. – Jednak bez względu na to, czy zrobią to we wrześniu, czy w październiku, emeryturę i tak możemy przyznać najwcześniej od października – dodaje Marta Strus. Natomiast osoby, które nowy wiek emerytalny ukończą 1 października lub później, powinny złożyć wniosek najwcześniej na 30 dni przed osiągnięciem 60/65 lat.


Do wniosku dołącza się ostatnie świadectwo pracy. Dodatkowo osoby, które nie mają policzonego kapitału początkowego, powinny dostarczyć dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia sprzed 1999 roku i ówczesne wynagrodzenia.

Tagi:

emerytura ,  ZUS ,  społeczeństwo , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz