Partner: Logo KobietaXL.pl

Od lat liczba wypadków w naszym kraju nie spada poniżej 30 000. Mimo licznych kampanii społecznych i coraz nowocześniejszych systemów zabezpieczających, polskie drogi wciąż nie należą do najbezpieczniejszych – Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów Unii Europejskiej z największą całkowitą liczbą wypadków drogowych. Co gorsza – nasz kraj zajmuje również czwarte miejsce na liście państw UE pod względem liczby zgonów spowodowanych przez wypadki drogowe.

Okres wakacyjny a liczba wypadków drogowych

wypadki

O wypadek najłatwiej, gdy natężenie ruchu jest największe. W 2016 roku aż 10% niebezpiecznych zdarzeń na drodze miało miejsce w sierpniu (a więc w miesiącu, w którym Polacy często wyjeżdżają na urlop). Jednocześnie dniem tygodnia, w którym wydarzyło się najwięcej wypadków, był piątek (aż 16,9% zdarzeń). Najbardziej niebezpieczną porą okazały się godziny 15:00–19:00.

Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych w Polsce

W 2016 roku samochody osobowe uczestniczyły w 76% wypadków drogowych, a 86% incydentów wydarzyło się z winy kierowców. Szczególnie niepokojący jest fakt, że aż 5% prowadzących auta było pod wpływem alkoholu. Sprawcami największej liczby wypadków byli mężczyźni w wieku 18–24 lata. W porównaniu z 2015 r. liczba wypadków spowodowanych przez tę grupę kierowców zwiększyła się o 240.

wypadki

Do wypadków drogowych w Polsce w 2016 roku dochodziło najczęściej z powodu:

  • nieprzestrzegania pierwszeństwa przejazdu – 25,5%;
  • niedostosowania prędkości do warunków na drodze – 24,7%;
  • nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych – 12,1%;
  • nieutrzymania bezpiecznej odległości między pojazdami – 8,9%;
  • niebezpiecznego zachowania pieszego – 7,5%;
  • nieprawidłowego wykonania manewru wyprzedzania – 4,8%.

W przypadku niebezpiecznych zachowań pieszych najczęstszym przewinieniem prowadzącym do wypadku było wtargnięcie pod koła pojazdu lub przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.

Dokładne statystyki znajdziesz w infografice przygotowanej przez Feu Vert.

 

Tagi:

samochód ,  wakacje ,  wypadek , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót