Partner: Logo KobietaXL.pl

Ubezpieczeniowe równouprawnienie

Statystyki wypadków drogowych wyraźnie wskazują, że znacznie bezpieczniejszymi kierowcami są kobiety. Okazuje się, że powodują one tylko nieco ponad 20% wszystkich wypadków na polskich drogach, podczas gdy mężczyźni są odpowiedzialni za 70% zdarzeń. Mając na uwadze fakt, że towarzystwa ubezpieczeniowe przy kalkulacji składki OC uwzględniają ryzyko wyrządzenia szkody przez kierowcę, można dojść do wniosku, że kobiety powinny płacić mniej za obowiązkową polisę. Czy jest tak w rzeczywistości?

Otóż nie – nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej towarzystwa nie mogą bowiem różnicować wysokości składki ze względu na płeć. Wynika to z orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który pod koniec 2012 roku zatwierdził prawo wyrównujące ceny ubezpieczeń dla obu płci. Przed wejściem w życie tego orzeczenia rzeczywiście kobiety płaciły niższe składki z uwagi na mniejszą szkodowość. Obecnie ceny OC się wyrównały, czego dowodzi symulacja, którą pozwoliła nam przeprowadzić porównywarka OC - kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Preferencje dla małżonków

Symulacja wyglądała następująco: ustaliliśmy kryteria osobowe i parametry auta, a następnie wyliczyliśmy składkę najpierw dla kierowcy płci męskiej, a następnie żeńskiej. Wyniki były takie same, a ceny OC niczym się nie różniły. Jeżeli więc jako żona zastanawiasz się, czy bardziej opłaca się wykupić obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne na męża, teraz wiesz, że nie ma ku temu żadnych podstaw. Tak samo dzieje się w przypadku mężczyzny, który przepisując polisę na żonę, niczego nie zyskuje.

Co jednak ciekawe, sam fakt bycia żoną lub mężem działa na Twoją korzyść i przyczynia się do obniżenia ceny OC. Z czego to wynika? Jak wspomnieliśmy, przy wyliczeniu składki towarzystwa uwzględniają ryzyko wyrządzenia szkody przez kierowcę, bazując na dostępnych statystykach. Jako że pokazują one, iż generalnie osoby, które żyją w małżeństwie, powodują mniej stłuczek, kolizji i wypadków niż osoby niebędące w formalnym związku, towarzystwa obniżają składkę małżonkom. Dzieje się tak niezależnie od firmy – bez względu na to, czy podpisujesz umowę w HDI Asekuracja, Warcie, PZU, czy AXA Direct, jak mąż lub żona za OC płacisz mniej niż singiel.

Tagi:

samochód ,  społeczeństwo ,  prawo ,  ubezpieczenie ,  OC , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót