Partner: Logo KobietaXL.pl

Niższy wiek emerytalny


Od 1 października wraca niższy wiek emerytalny. Kobieta będzie mogła przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyzna – 65 lat. Osoby, które już skończyły ten wiek albo ukończą go przed październikiem, ze złożeniem wniosku o świadczenie muszą poczekać co najmniej do września. Pozostali mogą złożyć wniosek najwcześniej na 30 dni przed ukończeniem wieku emerytalnego.


„Twoja emerytura, Twój wybór”


Emerytura to prawo, nie obowiązek. Warto pamiętać, że kontynuowanie aktywności zawodowej i odsunięcie w czasie przejścia na świadczenie, opłaca się. Im dłużej zaczekamy z wnioskiem, tym wyższa będzie emerytura – mówi zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Lublinie, Marta Strus. Dlatego jeszcze przed wakacjami w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pojawią się doradcy emerytalni, którzy podpowiedzą, ile realnie można skorzystać na dłuższej pracy. W województwie lubelskim będzie dwudziestu sześciu doradców, z tego trzech w Lublinie. Pomogą też klientom zweryfikować dokumenty potrzebne do emerytury i przedstawią stan indywidualnego konta w ZUS. Instytucja przygotowuje również kalkulator na stronę internetową, w którym będzie można policzyć sobie różne warianty emerytury.


  Czytajcie - Czy można zmusić do przejścia na emeryturę?


Więcej emerytów w regionie i w Polsce

Z powodu obniżenia wieku emerytalnego w ostatnim kwartale roku do ZUS w województwie lubelskim może wpłynąć nawet 16 tysięcy dodatkowych wniosków o 

emeryturę. To o 29% więcej w porównaniu do liczby wszystkich wniosków, jakie klienci składają kwartalnie w ZUS.

W skali kraju z obniżenia wieku emerytalnego skorzysta w tym roku 331 tysięcy osób. W kolejnych latach wpływ wniosków związanych z niższym wiekiem będzie stopniowo malał. W całym 2018 roku dodatkowych emerytów może być 148 tysięcy, w 2019 roku – 90 tysięcy, w 2020 roku – 92 tysiące, a w 2021 roku – 54 tysiące.

Tagi:

emerytura,  ZUS,  składki,  społeczeństwo, 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót