Partner: Logo KobietaXL.pl

Minimalna kwota składek, jakie osoba prowadząca działalność gospodarczą odprowadza za siebie co miesiąc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie bierze się z powietrza. Jest ściśle związana z wysokością prognozowanego średniego wynagrodzenia w kraju i minimalnego wynagrodzenia. Oba wzrosły: prognozowane przeciętne wynagrodzenie do 4263 zł, a pensja minimalna do 2000 zł.

Z tego powodu każdego miesiąca przedsiębiorcy będą musieli wygospodarować na składki wyższą kwotę niż dotychczas. Łączne składki na ubezpieczenia społeczne (w tym dobrowolna chorobowa), ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy dla osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą w tym roku wynoszą minimum 1172,56 zł.

Część samozatrudnionych przez pierwsze dwa lata działalności ma prawo do obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne i nie płacą na Fundusz Pracy. Dla nich minimalne składki wynoszą w tym roku w sumie 487,90 zł miesięcznie. Nowa wysokość składek obowiązuje od stycznia. Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą pierwszą wyższą wpłatę zrealizuje jednak dopiero w lutym, bo składki za dany miesiąc płaci do 10 dnia następnego miesiąca.

Warto również pamiętać, że od kwietnia może zmienić się stopa procentowa składki wypadkowej (aktualnie wynosi 1,8%). W województwie lubelskim działa około 40 tysięcy przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobowe firmy i z tego tytułu płacą składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Kolejne 20 tys. samozatrudnionych opłaca tylko składkę zdrowotną.

Składki za miesiące styczeń – marzec 2017 r. za prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą standardowe (podstawa wymiaru składek społecznych to 2557,80 zł, czyli 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego) preferencyjne (podstawa wymiaru składek społecznych to 600 zł, czyli 30% wynagrodzenia minimalnego) na ubezpieczenia społeczne (emerytalne + rentowe + chorobowe + wypadkowe) 812,61 zł 190,62 zł na ubezpieczenie zdrowotne 297,28 zł na Fundusz Pracy 62,67 zł nie dotyczy SUMA 1172,56 zł 487,90 zł

Tagi:

ZUS ,  składki ,  ubezpieczenia , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz