Partner: Logo KobietaXL.pl

Kolejne najmniej lubiane czynności to mycie okien oraz sprzątanie łazienki i toalety. 6 na 10 osób chętnie zatrudniłoby kogoś do sprzątania. Warunki są jednak dwa: przystępna cena oraz zaufana osoba. Ile kosztują tego rodzaju usługi i jak znaleźć odpowiednią osobę?

Wieczny brak czasu, nienormowane godziny pracy, zmęczenie, gotowanie czy opieka nad dziećmi – powodów, dla których brakuje czasu na sprzątanie, jest wiele. Poza tym to czynności, które niewielu osobom sprawiają przyjemność i są raczej przykrym obowiązkiem. W badaniu przeprowadzonym przez Praktycy.com na zlecenie serwisu do zamawiania usług sprzątających do mieszkań i biur Moppy.pl, ankietowani zostali zapytani o sprzątanie swojego domu lub mieszkania oraz poszczególne czynności z tym związane. 92 proc. odpowiedziało, że w ogóle nie lubią sprzątać. Które obowiązki domowe uważają za najgorsze? Czy i ile byliby w stanie zapłacić osobie lub firmie za posprzątanie swojego lokum?

Najmniej lubiane – niewyprasowane koszule i brudne okna

Pośród wszystkich domowych obowiązków, do najmniej chętnie wykonywanych, zaliczamy prasowanie (43 proc.), mycie okien (39 proc.) oraz czyszczenie łazienki i toalety (39 proc.). Niechętnie zabieramy się również do czyszczenia sprzętów AGD takich jak lodówka czy piekarnik (33 proc.). 1/4 badanych nie przepada za ogólnym sprzątaniem m.in. ścieraniem kurzy, odkurzaniem i myciem podłóg. 60 proc. ankietowanych zdecydowałoby się zlecić sprzątanie obcej osobie lub firmie. Jak wyceniają oni takie usługi? 27 proc. z nich byłoby w stanie przeznaczyć na taki wydatek do 100 zł miesięcznie, 29 proc. – od 100 do 300 zł, a 4 proc. – od 300 do 500 zł miesięcznie. Dla osób, które chciałyby zatrudnić kogoś do sprzątania, ważnym kryterium jest również zaufanie. Ponad 40 proc. z nich zleciłoby usługi sprzątające osobie z polecenia. Co ciekawe, aż 9 na 10 ankietowanych uważa, że ktoś obcy posprząta ich mieszkanie tak dobrze, jak oni sami.

Ile kosztuje posprzątanie mieszkanie lub domu?

Szukając we własnym zakresie, często ciężko znaleźć osobę, która posprząta zgodnie z naszymi oczekiwaniami, za akceptowalną przez nas cenę. Dobrym rozwiązaniem wydaje się więc w takiej sytuacji skorzystanie z firm świadczących tego rodzaju usługi. Ceny sprzątania mieszkania lub domu wahają się od 25-30 zł za godzinę, a jeśli zdecydujemy się na zlecenie konkretnych czynności np. mycie piekarnika, lodówki czy okna, koszty są wyceniane indywidualnie. Firmy oferujące usługi sprzątające przyjmują zlecenia na minimum trzy godziny. Eksperci z Moppy.pl wskazują, że w tym czasie zatrudniona osoba może np. umyć okna (półtorej godziny), piekarnik (pół godziny), lodówkę (pół godziny), a pozostały czas przeznaczyć na generalne porządki. Koszt takiego sprzątania wyniesie nas wtedy od 75 do 120 zł. Dodatkowo firmy oferujące usługi sprzątające odpowiadają za działania pracowników – sprawdzają ich kwalifikacje, przeprowadzają szkolenia wprowadzające wysokie standardy zapewniające komfort klienta oraz jakość sprzątania. Istotną kwestią dla coraz większej liczby klientów jest także możliwość zamówienia takiej usługi w parę minut przez internet, nawet na 2 dni przed planowanym terminem sprzątania.

Kolejny gadżet, nowa para butów lub inna rzecz, bez której możemy się obejść – pieniądze na sprzątanie łatwo można wygospodarować. Skoro tak nie lubimy sprzątania, może warto przerzucić te przykre dla nas czynności na kogoś, kto zrobi to chętniej, jako dodatkowe źródło dochodu. Może się okazać, że będą to najlepiej wydane przez nas pieniądze i wolny od sprzątania czas, który można spożytkować inaczej np. realizując swoje pasje czy spędzając go z rodziną.

 

Badanie „Których obowiązków domowych najbardziej nie lubimy?” zostało przeprowadzone przez Praktycy.com na zlecenie Moppy.pl w październiku 2016 roku na reprezentatywnej grupie 253 mieszkańców Wrocławia i okolic. Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI.

Tagi:

dom ,  sprzątanie ,  społeczeństwo , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót