Partner: Logo KobietaXL.pl

Jeśli czujesz się samotny, wiedz, że nie jesteś sam. Ludzie mogą żyć w otoczeniu innych ludzi, ale nadal będą czuć się społecznie izolowani i samotni. Doświadczenie samotności jest powszechne i występuje we wszystkich kulturach. Może mieć nawet korzenie w naszym ewolucyjnym dziedzictwie, ale ostatecznie jest wynikiem kombinacji wielu czynników, począwszy od genetyki do decyzji osobistych.

Oto osiem sposobów, by złagodzić ból samotności:

1. Nie obwiniaj się w żaden sposób.

Zaufaj mi, to tylko sprawi, że poczujesz się gorzej. Obwinianie siebie za to, co czujesz, nie jest żadnym rozwiązaniem. Mnóstwo różnych przyczyn i warunków, które spotykamy w swoim życiu, stwarza to bolesne uczucie. To nie Twoja wina.

2. Szukaj ulgi w „nieludzkim przyjacielu”.

Istnieje wiele możliwości: zwierzę, przyjemność z jedzenia, ulubiona książka lub film w telewizji, a nawet siedząc przez pewien czas na zewnątrz, na świeżym powietrzu – tak po prostu. Możemy znaleźć ukojenie w wielu rzeczach, które złagodzą ból samotności. Eksperymentuj i zobacz, co pomaga.

3. Skontaktuj się z przyjacielem, jeśli możesz.

Pomyśl o kimś, kto Cię zawsze wspiera lub kto po prostu sprawia, że uśmiech pojawia się na twarzy. Daj sobie szansę na dotarcie do innych, kiedy czujesz się samotny. Warto załadować sobie trochę dodatkowych impulsów, potrzebnych, by skontaktować się z kimś, na kim można polegać.

4. Zrób coś twórczego.

To nie musi być nic wstrząsająco twórczego. Spróbuj może pokolorować, coś namalować lub ułożyć puzzle albo zrobić kolaż lub poeksperymentować z różnego rodzaju robótkami. Myśl nieszablonowo i wymyślaj coś, co będzie dla ciebie kojące i jednocześnie zabawne.

5. Pomóż komuś w potrzebie.

To może być starszy sąsiad lub przypadkowa osoba, która podziękuję za miły gest bądź wykorzysta Twój wspierający komentarz. Pomaganie innym łagodzi samotność, ponieważ odciąga nas od bycia skoncentrowanym tylko na sobie.

6. Traktuj samotność jak starego przyjaciela, który wpadł na wizytę (mimo braku zaproszenia).

Jest to sposób na opór. Opór tylko sprawia, że czujesz się gorzej. Trzeba zadbać o swoje złości i inne bolesne emocje. Zaprzyjaźnienie się z tym, jak się czujemy, pozwoli nam uniknąć zbędnych emocji, które wysysają z nas energię. Czasami powiedz: „Cześć, samotności”. Kiedy uwalniasz ze współczuciem bolesne emocje z serca, pozwalasz rozbroić je i zabierasz im żądło. To łagodzi ból.

7. Przypomnij sobie, że życie nie zawsze ma kolorowe odsłony.

Usłyszałam kiedyś takie zdanie, że emocje są nietrwałe. Racja. Dziś możesz czuć się samotnie, ale nie zapominaj, że jutro wstanie nowy dzień. I jak to śpiewał Marek Grechuta: „ (...) ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy”.

8. Zrób coś szalonego!

Zrób coś dla siebie. Odetchnij pełną piersią. Poczuj, że żyjesz. Adrenalina w bezpiecznych granicach napędza do życia. Rozwiń skrzydła wyobraźni i chodź tylko tymi drogami, gdzie uśmiech nie zanika.

Jak złagodzić ból samotności? Odkryj go, zaakceptuj, nie myśl, że jesteś sam i zbieraj siły do walki o samego siebie.

Na podstawie:

Tagi:

samotność ,  człowiek ,  psychologia , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót