Partner: Logo KobietaXL.pl

Koszmarne sny są nam potrzebne – twierdzi Anne Germain, szefowa Centrum Snu i Chronobiologii Uniwersytetu w Pittsburgu. Jej zdaniem, sen w którym śnią nam się potworne rzeczy uwalnia pewne obszary mózgu i redukuje stres. Jeśli w dodatku sen dotyczy realnych wydarzeń, które były dla nas trudne, przetwarza jej w odpowiedni sposób – ma działanie oczyszczające. Widywane we śnie sytuacje, rzeczy czy twarze budzące przerażenie pozwalają przezwyciężyć swoje lęki i uporać się z nimi.

 

Jeśli koszmarne sny pojawiają się, mimo że nic się strasznego w naszym życiu nie wydarzyło, powinniśmy traktować je jako ostrzeżenie. To znaczy, że nasza podświadomość czymś się martwi, nadchodzi coś złego – mówią naukowcy.

 

Jednocześnie podkreślają, że długotrwałe koszmary senne nie są dla zdrowia korzystne. Powodują bowiem przewlekły stres.

Pamietajcie - to właśnie sen łączy twoją świadomość z podświadomością i dzięki temu utrzymujesz równowagę psychiczną. Ale też sen niesie za sobą określone informacje, które możesz w umiejętny sposób wykorzystać. Możesz przewidzieć różne sytuacje, możesz wreszcie zrozumieć przeszłość, wyleczyć się z zadawnionej traumy, dowiedzieć się, co naprawdę cię dręczy. Już od lat psychologowie badali zjawisko snu, a orędownikiem właściwego ich czytania jest nawet tak znany psychoterapeuta jak Wojciech Eichelberger.

Korzystanie ze świadomości ma oczywiście niewątpliwie zalety. Zasadniczą jednak wadą ludzi współczesnych jest oczyszczenie jej z elementu fantazji. Wypieramy ze świadomości dziwaczne myśli, surrealistyczne obrazy, bo inaczej nie moglibyśmy funkcjonować w obecnym świecie. Skazani na ciągłą uwagę, skupieni na całej masie zewnętrznych bodźców, nie spuszczamy świadomości ze smyczy. Zapomnieliśmy umiejętności naszych przodków, którzy pozwalali sobie na tego rodzaju prymitywne przejawy fantazji. I dzięki temu bez problemu rozumieli swoje sny.

 

Jednak to odcięcie się od dawnych praktyk znacznie zubożyło nasze możliwości korzystania z podświadomości. A to właśnie tam przechowujemy to, co wydało się już zapomniane, tam gromadzimy pamięć o dobrych i złych zdarzeniach. I często wystarczyłoby sięgnąć do podświadomości jak do pliku z  komputera, by wydobyć z niej bezcenne dla nas informacje.

Niestety, nie dość, że nie tylko tego nie umiemy, ale i często w to nie wierzymy. Tymczasem sen ma moc magiczną a umiejętność jego właściwej interpretacji może znacznie ułatwić życie. Sny są także kluczowym materiałem do poznawania fenomenu symboli.

W samej swojej istocie sen nigdy nie ma wymiaru etycznego czy filozoficznego. To co śnimy jest dla nas naturalne i ma wyłącznie związek z naszym życiem. Bardzo często ludziom na życiowym zakręcie śnią się koszmary. Jest to znak, że nadmiar treści wszedł do twojej świadomości. Zdarza się, że trudno wtedy  interpretować jakiekolwiek symbole. Ale jednak to są WASZE obrazy i z jakiegoś powodu powstały w Waszym mózgu, po czym się przyśniły. I jako, że są całkowicie zindywidualizowane, nie ma żadnych uniwersalnych senników, które by je tłumaczyły. Nie szukajcie więc interpretacji swoich snów w żadnych książkach, ani w internecie. Szukajcie ich wyłącznie w swojej świadomości. Bo to ona dostała właśnie ważny przekaz.

Tagi:

marzenia senne ,  sen ,  biała magia ,  koszmar senny ,  stres , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót