Partner: Logo KobietaXL.pl

Jesteśmy istotami społecznymi i kontakty z innymi ludźmi są nam potrzebne. Są jednak osoby, które nie szukają towarzyskiego życia, nie potrzebują wiecznie innych wokół siebie, wystarcza im własne towarzystwo. Czy znają jakiś ukryty sekret, czy też samotność nie jest wcale taka zła? Poznajcie osiem pożytków płynących z samotności.

 

1. Oszczędzanie energii

Ciągłe przebywanie z innymi ludźmi jest zbyt wyczerpujące dla naszego umysłu i ciała. Chwile samotności są dla nas przydatne, aby zapewnić naszemu organizmowi niezbędny odpoczynek.

 

2. Głębszy wgląd w siebie

Samotne chwile dają nam możliwość bardziej intymnego połączenia się z naszymi myślami. Możemy spokojnie pomyśleć o naszych emocjach, reakcjach czy interakcjach.

W konsekwencji osiągniemy lepszy style radzenia sobie w codziennym życiu, możemy być bardziej asertywni.

 

3. Wzmocnienie empatii

Może wydawać się to absurdalne, ale rozumiejąc swoje uczucia, mając czas im się przyjrzeć, lepiej rozumiemy uczucia innych ludzi.

 

4. Wolność osobista

Samotność nie jest nudą, będąc sami możemy robić to, na co mamy ochotę nie musimy dostosowywać się do innych ludzi.

Nic tak nie kształtuje nas wewnętrznie, jak samotne podróże. Spotykamy zupełni nowych ludzi na naszej drodze, możemy uczyć się nowych rzeczy, bez potrzeby oglądania się na grupę.

 

5. Skupienie się na swoich sprawach

Ilu rzeczy nie zrobiłeś, bo ciągle jesteś w towarzystwie? Ile spraw zawaliłeś, nie rozwiązałeś z tego powodu swoich problemów? Bycie samemu daj nam czas na załatwienie swoich ważnych spraw.

 

6. Oduczanie się przywiązania

 

Dzięki samotności nie wchodzimy w uzależniające związki, nie szukamy aprobaty, nie musimy przeglądać się w innych jak lustrze. Tylko samotnie można zbudować swoją samoocenę, która chroni nas przed toksycznymi relacjami.

 

7. Niezależność

Samotność gwarantuje niezależność. Nie musimy z nikim uzgadniać naszych decyzji, prosić o zgodę czy dopasowywać się do czyjś planów.

 

8. Lepsze wybory towarzyskie

Choć oczywiście wydaje się to znów absurdalne, osoby, które kochają samotność, nawiązują lepsze więzi społeczne. Nie skazują się na przypadkowe towarzystwo, unikają nic nie wnoszących do ich życia spotkań, nie tracą czasu na powierzchowne kontakty.

 

Jeśli potrafimy zrozumieć, powyższe punkty i uznamy, że samotność jest dla nas dobra, ale nie oznacza wcale wyzbycia się wszelkich kontaktów z innymi ludźmi, nasze życie wcale nie będzie uboższe. Wręcz przeciwnie, mocny kontakt ze swoim „ja” sprawi, że będziemy żyć bardziej świadomie i głębiej.

 

źródło Brokaw, L. The Power of Introverts, the Power of Quiet

Tagi:

samotność ,  samoocena ,  szczęście , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót