Partner: Logo KobietaXL.pl

Kichanie, cieknący i zatkany nos, a także swędzenie, zaczerwienie i łzawienie oczu to najczęściej występujące objawy alergii na pyłki roślin. Na jej objawy uskarża się aż 10–20% populacji. Kiedy więc nadchodzi wiosna, a wraz z nią okres pylenia, warto aby alergicy byli przygotowani na ten trudny dla nich okres. Oto przydatne wskazówki:

 

 

1. Jeśli wiesz, że jesteś uczulony na pyłki nie czekaj z przyjmowaniem leków do wystąpienia objawów. Zacznij brać leki minimum tydzień przed przewidywanym okresem pylenia.


2. Zainwestuj z okulary przeciwsłoneczne i noś je całą wiosnę. Ten nawyk zmniejszy dolegliwości, a może nawet uchroni cię przed alergicznym zapaleniem spojówek.


3. Jeśli przebywałeś długo na świeżym powietrzu po przyjściu do domu ściągnij ubranie (najlepiej upierz je) i weź prysznic. To ważne żeby nie przynosić dodatkowo alergenów do domu.


4. Często ścieraj kurze, najlepiej naturalnymi preparatami i wilgotną ściereczką. Chemikalia mogą dodatkowo podrażniać drogi oddechowe.


5. Jeśli to możliwe zrezygnuj z dywanów, a jeśli je masz, często je odkurzaj najlepiej na mokro.


6. Sprawdź, czy nie masz alergii krzyżowej. Bywa, że alergia na pokarmy reaguje krzyżowo z innymi pokarmami, lekami lub pyłkami roślin. To znaczy, że uczulający pokarm wyzwala objawy alergii tylko wtedy, gdy jest spożywany w okresie pylenia roślin lub tylko wtedy, gdy jest spożywany z innym pokarmem, alkoholem lub lekiem Zmiany w jadłospisie mogą okazać się bardzo pomocne w walce z alergią.


7. Śledź kalendarz pyleń. Klimat bardzo dynamicznie się zmienia, co wpływa na również na rozpoczęcie sezonu pyleń.


8. Mieszkanie wietrz po deszczu ewentualnie wieczorem, wtedy stężenie pyłków jest najmniejsze.


9. Korzystaj z kąpieli słonecznych. Udowodniony pomocny wpływ witaminy D w walce z alergią. 


10. Unikaj stresu. Gdy się denerwujesz, w twoim organizmie wydzielają się substancje zaostrzające alergię.

Tagi:

alergia ,  uczulenie ,  choroba , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót