Partner: Logo KobietaXL.pl

1. Uczulenie na ćwiczenia fizyczne

Ten rodzaj alergii został opisany w literaturze medycznej tylko około 1000 razy od lat 70-tych XX wieku. W łagodnej postaci ten rzadki stan może powodować pokrzywkę po wysiłku, ale jeśli cierpi się na ciężką postać alergii, aktywność fizyczna może powodować anafilaksję, niebezpieczny stan, w którym nagle spada ciśnienie krwi i masz problemy z oddychaniem.

Ta reakcja może być wywołana przez spożywanie określonych rodzajów żywności przed ćwiczeniami, takich jak orzeszki ziemne, skorupiaki, pomidory, kukurydza i pszenica. Jednak anafilaksja niekoniecznie jest związana z jedzeniem i może być również wywołana przez wilgotność, ekstremalne temperatury i zmiany hormonalne. W każdym razie osoby z tą alergią powinny zawsze ćwiczyć z partnerem i mieć przy sobie konieczne leki.

 

2. Uczulenie na wibracje

Dla osób, które są uczulone na wibracje, czyli cierpią z powodu pokrzywki wibracyjnej, każdy kontakt z przedmiotami takimi jak motocykl, kosiarka lub pralka o pełnej mocy może powodować reakcję alergiczną. Może to obejmować obrzęk, swędzenie, bóle głowy i niewyraźne widzenie. Objawy te nie zagrażają życiu, ale zdecydowanie są uciążliwe i mogą występować wiele razy dziennie.

Na szczęście stan ten jest niezwykle rzadki, a niedawne badania przeprowadzone przez National Institute of Health wykazały, że uczulenie to ma podłoże genetyczne.

 

3. Uczulenie na dotyk człowieka

Dla większości ludzi nie ma nic bardziej miłego niż przytulanie. Ale dla osób cierpiących na dermografizm sytuacja wygląda nieco inaczej. Nazwa dosłownie tłumaczy się jako „pisanie na skórze”, ponieważ skóra staje się tak wrażliwa na dotyk, że paznokciem można wyraźnie napisać na niej swoje imię. Mocniejsze przytulenie drugiego człowieka może spowodować zmiany alergiczne.

Około pięć procent światowej populacji cierpi na tę chorobę, ale rzadko szukają pomocy medycznej. Wysypka znika sama w ciągu 15 do 30 minut po pojawieniu się, a leki przeciwalergiczne mogą pomóc złagodzić swędzenie.

 

4. Uczulenie na wodę

Czy znasz to uczucie, gdy wychodzisz z bardzo gorącego prysznica, a twoja skóra jest rozpalona i zaczerwieniona? Ludzie cierpiący na alergię na wodę czują się tak po każdym prysznicu. Zmiana temperatury nie ma wpływu, w rzeczywistości jakikolwiek kontakt z wodą, taki nawet jak zmoknięcie na deszczu lub pocenie się, spowoduje uczulenie .

W skrajnych przypadkach nawet woda pitna może powodować wysypkę wokół ust, ból gardła oraz trudności w połykaniu i oddychaniu. Gdy ciało wyschnie, objawy powinny ustąpić w ciągu 30 do 60 minut. Obecnie nie ma lekarstwa na pokrzywkę wodną, ​​ale leki przeciwhistaminowe mogą pomóc złagodzić objawy,w ciężkich przypadkach zastrzyk adrenaliny można zastosować w celu zmniejszenia obrzęku i pokrzywki.

 

5. Uczulenie na monety

Jeśli masz prawie stale wysypkę na rękach, a często używasz bilonu, prawdopodobnie masz alergię na siarczan niklu. Osobom cierpiącym na takie alergie zaleca się również trzymać z dala od biżuterii, spinek do włosów, zapalniczek, a nawet niektórych klamek. Jedyna rada to , przyjmowanie leków przeciwhistaminowych i miejscowe stosowanie sterydów jeśli występuje wysypka.

 

6. Uczulenie na mięso

Większość ludzi wie, że kleszcze powodują boreliozę, ale niewielu wie, że konkretny kleszcz, zwany kleszczem Lone Star, jest odpowiedzialny za rozwój alergii na czerwone mięso. Galaktoza-alfa-1,3-galaktoza (alfa-gal) jest węglowodanem występującym w komórkach zwierząt, które jedzą ludzie, takich jak krowy i świnie.

Gdy kleszczLone Star ugryzie człowieka po uprzednim ugryzieniu ssaka, a krew kleszcza zawierać będzie ten węglowodan, człowiek zaczyna produkować przeciwciała. Dlatego za każdym razem, gdy taka osoba będzie później spożywać czerwone mięso, odpowiedź przeciwciał jest aktywowana. Kleszcze Lone Star występują najczęściej we wschodnich i południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych. Alergicy mogą jeść drób, ryby i dziczyznę.

 

7. Uczulenie na niską temperaturę

Alergia na zimno jest bardzo rzadka, ale potencjalnie niebezpieczna, w przypadku gdyby osoba uczulona została nagle wystawiona na ekstremalny spadek temperatury, na przykład wpadając do lodowatej wody. Diagnoza jest banalnie prosta – wystarczy umieścić kostkę lodu na swojej skórze i czekać kilka minut a reakcję. Uczulenie objawi się pokrzywką.

Postępowanie w przypadku tego rodzaju alergii polega głównie na zapobieganiu: unikaniu narażenia dużych obszarów skóry na zimno.

 

8. Uczulenie na energię elektryczną

Ludzie cierpiący na nadwrażliwość elektryczną zgłaszają, że za każdym razem, gdy zbliżają się do pola elektrycznego, odczuwają bóle głowy, dzwonienie w uszach, zmęczenie i inne. Ten stan jest obecnie niezwykle trudny do opanowania, ponieważ pola elektryczne są generowane przez telefony komórkowe, kuchenki mikrofalowe, komputery i linie energetyczne.

WHO podważa ten rodzaj alergii, twierdząc, że nie ma dowodów na jej istnienie. Jednak wiele osób twierdzi, że cierpią na ten rodzaj uczulenia.

https://www.todo-mail.com/content.aspx?emailid=19456

Tagi:

alergia ,  uczulenie ,  zdrowie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót