Partner: Logo KobietaXL.pl

Wazelina to substancja mazista, która jest mieszaniną węglowodorów parafinowych. Nie wchłania się poprzez skórę i błony śluzowe człowieka i nie podrażnia ich, stąd jej szerokie zastosowanie jako składnika bazowego rozmaitych maści leczniczych, oraz środków zabezpieczających powierzchnię ciała przed wpływem czynników fizycznych. Nazwa pochodzi od angielskiej marki Vaseline, która upowszechniła stosowanie tej nazwy na produkty również innych firm.

 

American Academy of Dermatology Asociacion poleca stosowanie wazeliny jako taniego środka do pielęgnacji. Dermatolodzy polecają jej następujące zastosowanie:

 

1. Pielęgnacja suchej skóry, w tym ust i powiek

Skóra na powiekach jest najcieńszą skórą na ciele i łatwo ulega podrażnieniom. Jeśli powieki wysychają i łuszczą się, warto nałożyć niewielką ilość wazeliny, najlepiej na wilgotną skórę. Podobnie jest z ustami, które szczególnie w zimie, często pierzchną na mrozie.

 

2. Leczenie zranionej skóry

W przypadku drobnych ran, takich jak skaleczenia, zadrapania, nałożenie warstwy wazeliny zapobiega wysychaniu rany i swędzeniu blizn.

 

3. Zapobieganie otarciom.

Aby zapobiec otarciom, które mogą prowadzić do pęcherzy, należy nałożyć wazelinę na narażone na nie miejsca, takie jak stopy lub uda.

 

4. Leczenie wysypkę pieluszkową

Przy każdej zmianie pieluch, należy na miejsce z wysypką nałożyć wazelinę. Przy odpowiedniej pielęgnacji wysypka dziecka powinna ustąpić w ciągu około trzech do czterech dni.

 

5. Nawilżanie paznokci

Przy suchych i łamliwych paznokciach warto zrobić kurację wazelinowa, smarując je wazeliną.

 

Ale to nie wszystko. Jak podaje American Academy of Ophthalmology, wazelina pomaga przy zespole suchego oka, a także u pacjentów z zapaleniem powiek, dysfunkcją gruczołów Meiboma czy częstym jęczmieniem.

 

Opracowano procedurę stosowania wazeliny w takich przypadkach. Przed snem należy zwilżyć skórę dolnych powiek i nałożyć cienką warstwę wazeliny aż po rzęsy, nakładając jej niewielką ilość również na same rzęsy. Rano można odczuwać lekki dyskomfort, dlatego należy oczy przemyć i wytrzeć czystym ręcznikiem. Po usunięciu wazeliny, warto zaaplikować sobie sztuczne łzy.

 

Ponadto wazelinę można zastosować do rożnych kosmetycznych trików:

 

1. Perfumy - aby przedłużyć ich działanie, posmarujcie miejsca, gdzie będziecie psikać cienką warstwą wazeliny.

 

2. Makijaż - użyta delikatnie na policzki rozświetla makijaż.

 

3. Rzęsy - posmarujcie lekko wazeliną przed położeniem tuszu. Efekt - grube, piękne rzęsy!

 

4. Usta - posmarujcie usta wazeliną i nałóżcie ten sam cień do oczu, którym się malujecie. Uzyskacie pomadkę w identycznym kolorze!

 

5. Farbowanie włosów. Położenie wazeliny na skórę u nasady włosów pozwoli wam uniknąć kłopotliwego zmywania farby z czoła.

 

6. Peeling. Wymieszajcie wazelinę z dwoma łyżeczkami cukru. To świetny peeling na twarz. Używajcie go za pomocą szczoteczki do zębów!

 

źródła https://www.aao.org/eyenet/article/letters-28

https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-secrets/routine/petroleum-jelly

 

Tagi:

wazelina ,  kosmetyki ,  zespół suchego oka , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót