Partner: Logo KobietaXL.pl

Może  to bowiem prowadzić do wielu powikłań sercowo-naczyniowych. Narażone na OBS są przede wszystkim osoby ze skrzywioną przegrodą nosową, wydłużonym, wiotkim podniebieniem miękkim, powiększonymi migdałkami, przerośniętym języczkiem lub innymi nieprawidłowościami w budowie dróg oddechowych. U pacjentów, którzy cierpią na obturacyjny bezdech senny, obserwuje się blisko 2-3-krotnie większe prawdopodobieństwo choroby wieńcowej, a w efekcie blisko 4-6-krotnie zwiększa się prawdopodobieństwo zawału serca.

Mężczyźni z reguły chrapią częściej i w dodatku bagatelizują skargi żon. Jak ich przekonać, że sytuacja jest koszmarna? Wystarczy, gdy partner tylko zaśnie, włączyć z głośników dźwięk rozpędzonego motoru lub pociągu metra. Może wówczas zrozumie, bo odgłosy chrapania są z takim hałasem porównywalne i mogą dochodzić nawet do 80-90 decybeli. Dlatego, dla obopólnych korzyści, warto podjąć z chrapaniem walkę.

 

Istnieją domowe sposoby, które można w niej wypróbować:

Specjaliści z Mayo Clinic w USA sugerują, aby zacząć min. od utraty wagi, leczenia przekrwienia błony śluzowej nosa, unikania spania na plecach.

Jeśli to nie pomaga, warto zastosować poniższe porady:

 

1. Dieta niskosodowa

Część lekarzy proponuje się dietę niskosodową i bogatą w diuretyki. To, według badań opublikowanych w czasopiśmie Trials, jest korzystne w kontrolowaniu chrapania, ponieważ może zmniejszyć zawartość płynów ustrojowych, które są powiązane z występowaniem bezdechu sennego.

Podczas leżenia płyny przemieszczają się od nóg do szyi. Dlatego eliminacja problemu zatrzymywania płynów może przynieść ulgę. Trzeba więc unikać soli i potraw przetworzonych z solą.

 

2. Jedzenie imbiru, kurkumy i czosnku

 Stosowanie naturalnych substancji o działaniu przeciwzapalnym może pomóc zmniejszyć stan zapalny dróg oddechowych i zmniejszyć chrapanie, a imbir, kurkuma i czosnek wyróżniają się właściwościami przeciwzapalnymi. Według badania opublikowanego w Journal of Chiropractic Medicine, regularne ich spożywanie może znacznie wspomóc leczenie zespołu obturacyjnego bezdechu sennego. Warto włączyć więc te produkty do diety, a kurkumę spożywać w postaci złotego mleka.

 

 3. Unikanie picia alkoholu wieczorem

Jedną z alternatywnych metod kontrolowania chrapania jest unikanie picia alkoholu przed pójściem spać. Alkohol, podobnie jak środki uspokajające, działa rozluźniająco na mięśnie w tylnej części gardła, zwiększając ryzyko chrapania.

Badanie opublikowane w Korean Journal of Family Medicine na temat wpływu spożycia alkoholu na jakość snu mówi, że spożywanie alkoholu wieczorem znacznie zakłóca jakość snu.

 

Jeśli jednak domowe sposoby nie pomogą, warto szukać pomocy u specjalisty. Chrapanie to nie tylko koszmar dla współdomowników, ale faktyczne ryzyko zagrożenia zdrowia dla chrapiącego. A szacuje się, że ten problem może dotykać 80 procent mężczyzn i 45 procent kobiet.

Tagi:

zdrowie ,  chrapanie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót