Partner: Logo KobietaXL.pl

Podróż w kierunku na wschód (a więc w kierunku skracającym dobę) jest gorzej znoszona od podróży w kierunku zachodnim (wydłużającym dobę), gdyż adaptacja do dłuższego dnia jest łatwiejsza.

Objawy jet lagu to najczęściej zmęczenie, bezsenność, ból głowy, trudności z koncentracją.

Dobrym sposobem, by uniknąć dolegliwości jest zastosowanie odpowiedniej diety.  Dietę „antyjetlag” należy rozpocząć już trzy dni przed planowaną podróżą.


Dzień pierwszy
Śniadanie powinno być bogate w produkty o wysokiej zawartości białek tj. mięso, jajka, wątróbka lub tofu.  Obiad również powinien być bogaty w białko i warzywa. Węglowodany wprowadź dopiero na kolację. Możesz zjeść chleb, ziemniaki lub makaron. Nie zapomnij o warzywach. Możesz też zjeść słodki deser. Kawę i herbatę pij tylko między godziną 15 a 17. W ciągu dnia pij dużo wody.


Dzień drugi
Spożywaj lekkostrawne dania np. lekka zupa, owoce, sałatki czy soki owocowe. Kawę i herbatę pij tylko między godziną 15 a 17. W ciągu dnia pij dużo wody.


Dzień trzeci
Powtórz dietę z dnia pierwszego


Dzień czwarty - dzień wylotu
Powtórz dietę z dnia drugiego. Jeśli lecisz na zachód pij kawę i herbatę tylko rano, jeśli na wschód tylko między godziną 18 a 23. W samolocie od razu nastaw zegarek, tak żeby godzina wskazywała aktualną godzinę w miejscu docelowym. Postaraj się funkcjonować zgonie z czasem na zegarku. Jeśli jest noc, postaraj się zasnąć i spać aż do śniadania. Zjedz śniadanie bogate w białko. Jeśli jest to możliwe pospaceruj w przejściu samolotu.

Po wylądowaniu bądź aktywny, poruszaj się trochę, poćwicz i pospaceruj. Zjedz obiad bogaty w białko, a na kolację węglowodany.

Tagi:

podróż ,  samolot ,  jest lag , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót