Partner: Logo KobietaXL.pl

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) to przewlekła i zapalna choroba skóry. Przebieg i obraz kliniczny AZS jest zróżnicowany, natomiast zawsze towarzyszy choremu uporczywe swędzenie. Przyczyny tej choroby nie są do końca poznane. Wiadomo, że ważną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne, środowisko, dieta i stres. Jak sobie ułatwić życie, co należy zrobić?

 

Usunięcie alergenów 

Alergeny u większości chorych zaostrzają objawy, w szczególności roztocza kurzu domowego. Dlatego warto zadbać o otoczenie w domu chorego poprzez ograniczenie dywanów, wykładzin, firan czy poduszek ozdobnych. Zalec się również używanie odkurzacza z filtrem hepa, częste wietrzenie mieszkania i regularne pranie pościeli i pluszowych zabawek.

 

Prawidłowa pielęgnacja skóry 

Osobom cierpiącym na AZS najbardziej dokucza suchość i świąd skóry. Dlatego tak ważna jest jej pielęgnacja specjalnymi preparatami - emolientami. Emolienty zawierają dużą ilość substancji lipidowych, które mają za zadanie nawilżyć, natłuścić skórę oraz pozostawić barierę ochronną. Preparaty do skóry atopowej występują w różnych formach od kremów, balsamów czy maści po specjalne olejki i kostki toaletowe. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów. Nie ma jednak jednego najlepszego ponieważ każdy chory musi znaleźć ten, który najlepiej odpowiada jego potrzebom.

 

Odzież

Wełna i materiały syntetyczne mogą drażnić skórę osób z AZS. Najlepszą opcją są ubrania bawełniane. Odzież należy prać w delikatnych proszkach, a niektórzy chorzy muszą zrezygnować z płynów do płukania. Bardzo ważne jest odpowiednie dobieranie stroju, a dokładniej unikanie przegrzewania ponieważ pot może zaostrzać świąd. 

 

Farmakoterapia

W zależności od nasilenia i rozległości zmian skórnych lekarz może zlecić stosowanie leków antyhistaminowych i uspokajających, sterydów lub inhibitorów kalcyneuryny a nawet antybiotykoterapię.

 

Stres

Osoby cierpiące na AZS w miarę możliwości powinny prowadzić regularny tryb życia tj. przestrzegać pór posiłków, chodzić spać i wstawać o tej samej porze i dbać o odpoczynek szczególnie psychiczny. Stres, szczególnie przewlekły drastycznie zaostrza objawy choroby. Dlatego tak ważna jest umiejętność wyciszenia się i relaksu. Pomocne w tym będą techniki relaksacyjne, medytacja, yoga czy psychoterapia.

 

 

Tagi:

choroba ,  atopowe zapalenie skóry ,  azs , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót