Partner: Logo KobietaXL.pl

Zasady skutecznego golenia, czyli co zrobić, aby zminimalizować występowanie skutków ubocznych?

 

Aby golenie naszej skóry przebiegało możliwie najsprawniej, a do tego odbywało się bezboleśnie i nie powodowało podrażnień, w pierwszej kolejności pamiętajmy, że skóra powinna być do tego zabiegu odpowiednio przygotowana. Dobrze jest wykonać wtedy nawet najzwyklejszy peeling gruboziarnisty całego ciała, np. taki odżywczo-wygładzający, zawierający w swoim składzie drobno zmielone pestki owoców (np. moreli) i kryształki cukru lub soli.

Złuszcza on zgromadzony na powierzchni martwy naskórek, wzmacnia i głęboko odżywia skórę. Znajdujące się w kosmetyku naturalne oleje roślinne (olej z pestek winogron, olej ze słodkich migdałów czy też olej arganowy) dostarczają skórze solidnej porcji witamin i przeciwutleniaczy, dzięki czemu zyskuje ona zdrowy wygląd, sprężystość i elastyczność.

Aktualnie dostępne na rynku peelingi posiadają dodatkowo apetyczne zapachy, które sprawiają, że taki masaż staje się przyjemnością (np. aromat zielonej herbaty z przyprawami korzennymi lub gorzkiej czekolady z cytrusami).

Jeżeli na dodatek wybierzemy preparat, który zawiera zmielone ziarna kawy, to zdecydowanie trafiłyśmy w dziesiątkę, ponieważ masaż drobinkami kawy pobudza krążenie krwi, a zawarta w nich kofeina przyspiesza proces spalania tłuszczu. Co więcej, kofeina działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, co przy goleniu skóry jest czynnikiem nader istotnym.

Przy ograniczaniu występowania ewentualnych podrażnień ważne jest również zapewnienie odpowiedniego poślizgu ostrzom maszynki. Możemy sięgnąć po specjalne preparaty przeznaczone do tego celu (pianki, żele, a nawet balsamy do stosowania pod prysznicem), których zadaniem jest zmiękczenie włosków i ułatwienie ich golenia ręczną maszynką. Dają one uczucie lepszego poślizgu po naskórku, zmniejszając ryzyko zacięć, podrażnień i mikrourazów. Możemy tu również wykonać własnoręczną mieszankę olejów naturalnych - do oleju bazowego dodajemy odrobinę olejku herbacianego, laurowego, lawendowego lub innego olejku o właściwościach antybakteryjnych – odniesiemy wtedy skutek podobny jak przy zastosowaniu produktów gotowych, a będziemy miały większy wpływ na rodzaj uzyskanych właściwości.

Pamiętajmy, iż pod ręką zawsze powinniśmy mieć ostrą maszynkę - starajmy się używać jej dopóki spełnia ona swoje funkcje, a więc nie robi nam szkody. Unikajmy zatem tępych ostrzy, które sprzyjają zacięciom i zakażeniom skórnym.

Kolejnym ważnym aspektem jest właściwe przechowywanie maszynki jednorazowej, nie wolno jej bowiem zostawiać w mokrym środowisku (pod prysznicem czy na gąbce). Niezależnie od warunków przechowywania maszynki, przed kolejnym użyciem należy ją zdezynfekować. Możemy to zrobić chociażby przy pomocy zwykłego Octeniseptu. Podobnie ma się sprawa z odkażaniem skóry - tu również preparat ten przybiegnie nam z pomocą. Jeśli skóra zostanie dobrze odkażona, ryzyko pojawienia się stanów zapalnych czy małych niedoskonałości jest niewielkie.

Jeżeli jednak mimo wszystko nie udało nam się uniknąć nieestetycznych podrażnień, zastosujmy wtedy preparat łagodzący i kojący zaczerwienienia, który będzie wzbogacony o składniki regenerujące i silnie łagodzące skórę. Preparat taki powinien zawierać m. in. pantenol, mocznik, alantoinę i cynk.

 

 

 

depilacja

 

Preparaty na bazie alantoiny i pantenolu

 

Optymalnie dobrane substancje czynne takie jak alantoina i d-pantenol sprawiają, że preparaty te nawilżają skórę podrażnioną przez wszelkiego rodzaju zabiegi kosmetyczne, w tym golenie czy depilację, łagodzą podrażnienia i dają skórze uczucie chłodu (d-pantenol), a zawarta w składzie alantoina przyspiesza regenerację uszkodzonego naskórka. W wyniku stosowania tego rodzaju kosmetyku skóra staje się na powrót nawilżona i elastyczna. Co więcej, nadaje się on również do codziennej, uniwersalnej pielęgnacji skóry delikatnej i przesuszonej (szczególnie w okresie letnim, kiedy jest ona podatna na działanie wysokich temperatur, doskonale bowiem sprawdza się także jako krem po opalaniu).

 

Preparaty na bazie mocznika

 

Obecny w preparatach mocznik wraz ze składnikami o działaniu zmiękczającym i odżywczym, bogatymi w polifenole i substancje o działaniu antyoksydacyjnym, korzystnie oddziałują na kondycję i wygląd naszej skóry. Preparat taki zapewnia skórze głębokie nawilżenie, łagodzi podrażnienia, wspomagając tym samym procesy jej regeneracji. Idealnie nawilża przesuszoną i podrażnioną skórę, przynosząc jej ulgę i ukojenie. Preparaty te mogą być również stosowane jako kosmetyk do codziennej pielęgnacji przesuszonej skóry.

 

Preparaty na bazie tlenku cynku

 

Preparat z cynkiem oraz składnikami antybakteryjnymi i alantoiną ułatwia i przyspiesza regenerację naskórka, chroni i pielęgnuje skórę podrażnioną, z objawami miejscowych zmian zapalnych (np. po zabiegach z zakresu dermatologii estetycznej, laserowych lub chirurgicznych, po goleniu i depilacji). Warto zawsze mieć pod ręką preparaty, które łagodzą liczne uszkodzenia i podraznienia skóry, są one dostępne w każdej aptece, również online, jak np.: https://www.doz.pl/apteka/k343-Stany_zapalne_skory. Kosmetyki zawierające w składzie cynk skutecznie łagodzą i minimalizują objawy podrażnień (np. zaczerwienienie, uczucie swędzenia i napięcie skóry, pieczenie, nadmierne złuszczanie naskórka), a także wyraźnie poprawiają stan skóry w miejscu stosowania.

 

Preparaty na bazie aloesu

 

Żel z aloesu działa dezynfekująco, antybiotyczne, antybakteryjne, antyseptyczne, przeciwgrzybiczne i antywirusowo. Aloes zawiera wiele substancji, które działają łagodząco i przyspieszają gojenie się skóry. Może on również spowolnić lub zahamować rozwijający się na niej stan zapalny.

 

artykuł sponsorowany

 

Tagi:

depilacja ,  golenie ,  nogi , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz