Partner: Logo KobietaXL.pl

Wiele kobiet po 50-tym roku życia jest wciąż aktywnych. Uprawia sport, dba o swoją sylwetkę. Niestety nie wszystkie. Tymczasem to wiek, w któym najczęściej zaczyna sie menopauza. Ona zmienia twoje ciało, ale możesz temu zapobiec.

Jeśli zaczynasz zmieniać styl i stan swojego zdrowia zrób to powoli i mądrze, a już wkrótce zobaczysz zdumiewające efekty. Trzymaj się naszych zasad.

1. Po pierwsze pamiętaj, że każda radykalna dieta powinna być skonsultowana z lekarzem. Szczerze odradzamy przechodzenie na dietę, ale zalecamy zmianę stylu odżywiania jeśli zauważyłaś, że istnieje taka potrzeba. Dieta może przynieść ci więcej szkód niż korzyści, a wraz z upływem czasu sprawić, że utracone szybko kilogramy wrócą jeszcze szybciej.

2. Wyeliminuj ze swojego menu 500 kalorii dziennie. Czy zrobisz to poprzez zwiększenie aktywności fizycznej czy zmniejszenie wartości energetycznej swoich posiłków - zależy wyłącznie od ciebie. Możesz również wybrać wariant 50/50. 

3. Twój metabolizm jest znacznie wolniejszy, dlatego oprócz ćwiczeń fizycznych pamiętaj o stosowaniu zasad, które go podkręcą. Pisałyśmy o tym w artykule PODKRĘĆ SWÓJ METABOLIZM - koniecznie się z nim zapoznaj. 

4. Zwiększaj ćwiczenia stopniowo, nic na siłę. Dostosuj plan ćwiczeń do swoich problemów zdrowotnych, a dzięki regularnemu wysiłkowi nie tylko pozbędziesz się zbędnych kilogramów, ale przyniesiesz ulgę swojemu ciału. Polecamy zwłaszcza: jogę, aqua aerobik oraz taniec. Sprawdź czy w twoim mieście zajęcia dla dojrzałych kobiet nie są bezpłatne

5. Uważaj na porcje. To najważniejsza zasada, której powinnaś się bezwzględnie trzymać. Znaną sztuczką amerykańskich aktorek jest odejście od stołu z uczuciem delikatnego głodu. To działa. Nie jedz również z pudełka, słoika czy innego opakowania, bo nie będziesz w stanie kontrolować spożywanych ilości. Badania dowodzą, że osoby po 50-tym roku życia spożywają o 50% więcej kalorii niż wynosi ich dzienne zapotrzebowanie. Twoja dzienna dawka energii - jeśli jesteś kobietą między 40. a 50. rokiem życia to od 1.800 kcal do 2.400 kcal w zależności od wykonywanej pracy.

6. Wraz z wiekiem spowalnia się nasz proces trawienia, dlatego lepiej jeśli zamiast 3 dużych posiłków wybierzesz opcję 5 mniejszych w ciągu całego dnia. To również pozwoli ci utrzymać poziom cukru we krwi na właściwym poziomie. 

7. A teraz kilka wskazówek dotyczących twojego menu: zastąp zwykłe ziemniaki słodkimi, kupuj organiczną żywność - tak jest droższa, ale znacznie lepsza dla twojego organizmu i pamiętaj, że lepiej jeść mniejsze ilości, ale zdrowszych produktów niż zajadać się śmieciowym jedzeniem. Dodatkowo zrezygnuj ze zbędnych kalorii dostarczanych w napojach gazowanych czy dosładzanych sokach owocowych, pij dużo zielonej herbaty i nie głoduj!

8. Znajdź codziennie przynajmniej 15 minut na rozciąganie. Najlepszy moment będzie tuż po kąpieli lub prysznicu kiedy ciało jest rozgrzane. Rozciągaj plecy, ramiona i nogi.

9. Istnieją ćwiczenia, które będą wyjątkowo korzystne zarówno dla twojej figury, jak i twojego zdrowia. Na przykład balansowanie na jednej nodze. Jeśli czujesz się niepewnie możesz oprzeć się o ścianę, a nogę przytrzymać jedną ręką. Wyprostuj ciało, a drugą rękę wyciągnij prosto do nieba. Postaraj się wytrzymać na każdej nodze po 60 sekund, kiedy nabierzesz już wprawy wypróbuj to samo ćwiczenie, ale z zamkniętymi oczami.

10. Niezależnie od tego ile masz lat - uprawiaj sport, ćwicz, rozciągaj się przynajmniej 3 razy w tygodniu.

11. Zmień myślenie. Wiele kobiet uzależnia plan dnia od posiłków. Po śniadaniu myślą o obiedzie, po obiedzie zastanawiają się co zjeść na kolacje. Skończy z tym! Jedzenie nie może dyktować ci jak masz żyć. 

12. Zdrowe ciało zaczyna się od zdrowego umysłu - pamiętaj o tym. Tłuszcz, który głównie odłożył się w okolicy brzucha może być spwodowany życiem w ciągłym stresie. Naucz się medytować, znajdź czas przynajmniej raz w tygodniu na odprężającą kąpiel, hobby, masaż lub cokolwiek dzięki czemu poczujesz się zrelaksowana. Wybieraj jedzenie poprawiające nastrój

13. Wiele modelek 50+ deklaruje, że nienaganną figurę utrzymują dzięki przejściu na wegetarianizm

14. Nie rezygnuj. W tym wieku na efekty będziesz musiała poczekać odrobinę dłużej. Pielęgnuj w sobie nowe nawyki, staraj się chodzić częściej na spacery, dokonuj mądrych wyborów żywieniowych i pamiętaj, że zmiana stylu życia sprawi, że nie tylko będziesz wyglądać lepiej w swoich ubraniach, ale przede wszystkim będziesz cieszyła się dłużej zdrowym życiem i unikniesz cukrzycy, chorób serca, zakrzepów czy zatorów płucnych. Chyba warto, prawda? 

 

 

Tagi:

menopauza ,  zdrowie ,  dieta ,  odchudzanie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót