Partner: Logo KobietaXL.pl

Ogrodnictwo to jeden z najlepszych sposobów spędzania czasu wolnego, jakie możesz wykonywać, ponieważ przynosi niezliczone korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Co więcej, świeże i domowe produkty są znacznie lepszej jakości niż te, które kupujemy w sklepie spożywczym, a ich smak jest po prostu nieporównywalny.

 

Czy wiesz, że soda oczyszczona jest tanim i skutecznym środkiem wielozadaniowym w twoim ogrodzie?

Soda oczyszczona to także bezpieczniejszy i tańszy sposób dbania o ogród. Nie musisz używać już szkodliwych chemikaliów!

 

1. Odstraszacz owadów

 - Aby trzymać insekty z daleka, wymieszaj jedną łyżkę oliwy z oliwek, dwie łyżki sody oczyszczonej i kilka kropel mydła w płynie w czterech litrach wody. Co trzy dni spryskuj ta mieszanką cały ogród lub wybrane rośliny.

- Jeśli twoja kapusta została zaatakowana przez robaki, wymieszaj mąkę i sodę w równych ilościach i spryskaj nią rośliny. Od tej pory twoja kapusta zawsze będzie idealna.

- Masz problem z mrówkami? Wymieszaj 5 łyżek sody oczyszczonej z taką samą ilością cukru pudru i łyżką wody i wlej mieszaninę do mrowiska. Dodaj trochę octu, zmniejszysz w ten sposób populację mrówek w ogrodzie.

 

2. Grzyb, pleśń i chwasty

 - Aby pozbyć się grzybów w ogrodzie, wymieszaj 4 łyżeczki sody oczyszczonej w 4 litrach wody i nałóż mieszaninę na miejsca zajęte przez grzyby.

- Aby chronić owoce i warzywa przed pleśnią, spryskaj je mieszaniną jednej łyżki sody oczyszczonej, 2,5 łyżki oleju parafinowego i 4 litrami wody.

- Jeśli chcesz pozbyć się chwastów, zwłaszcza tych, które rosną między pęknięciami na twoich chodnikach, zwilż te miejsca i wsyp grubą warstwę sody oczyszczonej do pęknięć, tak aby uzyskać konsystencję pasty.

 

3. Kompost i gleba

 - Chcesz sprawdzić pH gleby? Potrzebujesz pół szklanki sody oczyszczonej i pół szklanki octu. Następnie pobierz dwie łyżki gleby i umieść je w osobnych pojemnikach. Do jednego z pojemników wlej ocet. Jeśli pojawią się pęcherzyki, oznacza to że pH gleby jest wyższe niż siedem lub zasadowe. Jeśli bąbelki się nie pojawią, dodaj do drugiej próbki sodę oczyszczoną z pół szklanki wody, a jeśli teraz pojawią się pęcherzyki pH gleby jest kwaśna.

 - Przeszkadza ci nieprzyjemny zapach z kompostownika? Posyp go odrobiną sody oczyszczonej. W ten sposób zmniejszysz intensywność zapachu.

 

4. Smak i wygląd roślin

 - Pomidory są słodsze, gdy rosną w glebie mniej kwaśnej, więc posyp trochę sody oczyszczonej wokół sadzonek.

- Aby stymulować kwitnienie begonii, hortensji i pelargonii, podlewaj je co miesiąc unikalnym tonikiem z dwóch litrów wody i jednej łyżki sody oczyszczonej.

 - Jeśli chcesz żeby twoje lilie, irysy, pelargonie i stokrotki stały się zdrowsze i jaśniejsze, przed podlaniem ich dodaj do wody trochę sody oczyszczonej.

 

 5. Czyszczenie

 - Użyj sody oczyszczonej do czyszczenia dekoracji w ogrodzie. Umyj je litrem ciepłej wody i dwiema łyżkami sody oczyszczonej. Zanurz pędzel w mieszance i wyszoruj plamy.

 - Soda oczyszczona doskonale nadaje się również do czyszczenia chodników ogrodowych. Kiedy pokryją się chwastami i zabrudzą, umyj je tą samą mieszanką, a znów staną się piękne.

 -Narzędzia ogrodowe należy myć wodą z sodą oczyszczoną, jeśli chcesz z nich usunąć nieprzyjemne zapachy.

 

źródło https://www.healthyfoodhouse.com/baking-soda-is-a-gardeners-best-friend-here-are-15-nifty-uses-in-the-garden/

Tagi:

soda oczyszczona ,  ogród ,  kwiaty ,  porady domowe , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót