Partner: Logo KobietaXL.pl

Naukę pielęgniarstwa rozpoczęła w1885 roku w Cambridge Hospital. Choć w dzieciństwie uważana była za nieco krnąbrną, tu zyskała powszechną sympatię. Ale trzeba przyznać, że dzieciństwo Jane nie było wcale łatwe. Urodziła się jako Honora Kelly 31 marca 1854 roku w Bostonie w rodzinie irlandzkich imigrantów. Matka chorowała na gruźlicę, ojciec był porywczym alkoholikiem. Plotka głosi, że na skutek nadużywania alkoholu oszalał i zaszywał swoje własne powieki, a był krawcem.

Po śmierci matki, ojciec oddał Jane i jej siostrę do sierocińca w Bostonie. Najstarsza córka Nellie została z nim w domu. Podobno trafiła w rezultacie do zakładu dla obłąkanych.
Dwa lata starsza od Jane, Delia została prostytutką. Tylko Jane się pozornie powiodło – trafiła do rodziny Toppanów, która przygarnęła ją pod swoje skrzydła. Choć dziewczyna nie została formalnie adoptowana, zmieniła imię i przyjęła nazwisko chlebodawców.

Małżeństwo miało już córkę, Elizabeth, ale pomiędzy dziewczętami nie było zażyłości. Jane nie czuła się u Toppanów dobrze. Nie pozwalano jej ani wyjść za mąż, ani zdobyć wykształcenia. Po śmierci pani Toppan, to Elizabeth decydowała o losie Jane, a była gorsza od matki.

 

Jane Toppan - zdjęcie wikipedia.

 

W wieku 31 lat Jane mogła wyzwolić się od Toppanów. Zaczęła naukę pielęgniarstwa. W szpitalu była lubiana, zyskała nawet przydomek "Wesoła Jane". Niestety, zamiast zajmować się chorymi, Jane eksperymentowała z pacjentami w szpitalu w Cambridge. Zmieniała im przepisywane dawki opiatów, aby sprawdzić jakie będą reakcje.
W 1889 roku Jane trafiła do prestiżowego szpitala Massachusetts General Hospital. Jednak szybko odkryto jej działania i została zwolniona. Szpital nie chciał jednak tracić reputacji i sprawy nie nagłośniono. Jane znowu wróciła do Cambridge. Zaczęła mordować swoich pacjentów. Większość jej ofiar to były osoby starsze i bardzo chore. Wstrzykiwała im morfinę i atropinę, zmieniając dawki przepisywane przez lekarzy. Spędzała z pacjentami dużo czasu, obserwując ich umieranie, przytulała ich, czasami kładła się do ich łóżek. W szpitalu zaczęto podejrzewać, co Jane robi. Ale i tu nie zgłoszono sprawy na policję w obawie przed skandalem. Toppan została zwolniona.

Zaczęła więc pracę jako prywatna pielęgniarka. Dalej zabijała podając ofiarom truciznę.. Zabiła małżeństwo Dunhamów (u których wynajmowała pokój), swoją przybraną siostrę Elizabeth, koleżankę Myrę Connors. Wpadła podczas mordowania Mattie i Aldena Davisów oraz ich dwóch córek - Annie i Minnie. U tej rodziny miała długi i podobno to było motywem zabójstwa. Ale ponieważ śmierć członków rodziny następowała jedna po drugiej, wzbudziło to podejrzenia reszty rodziny.

Pozostali przy życiu członkowie rodziny zamówili sekcję zwłok Minnie, która wykazała, że dziewczyna została otruta. 29 października 1901, Jane roku została aresztowana za zabójstwo. Do 1902 roku przyznała się do 31 morderstw, choć mówi się, że mogła zabić nawet 100 osób. Zaostała nazwana "Aniołem śmierci".
23 czerwca 1902 roku sąd uznał ją za niepoczytalną i została skazana na dożywocie w szpitalu Taunton Insane.

 

źródła http://elsiglo.com.pa/cronica-roja/jane-toppan-angel-muerte/24173589

https://www.academia.edu/15686136/Jane_Toppan_A_Greed_Power_and_Lust_Serial_Killer

https://www.lowellsun.com/2011/11/02/for-10-years-jolly-jane-poured-her-poison/

 

Tagi:

historia ,  Jane Toppan ,  morderstwo , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót