Partner: Logo KobietaXL.pl

Bichony są starą rasą, znaną do średniowiecza. Często towarzyszyły żeglarzom i ci przywieźli je min. na Wyspy Kanaryjskie. Stamtąd w XIV wieku trafiły na kontynent europejski, gdzie szybko podbiły serca arystokracji. Stąd bichony pojawiają się na obrazach Goi czy Tycjana, bo towarzyszyły ludziom dobrze urodzonym, były rozpieszczane do granic możliwości.

 goya

Bichon u Goi. Foto wikipedia.

 

Po rewolucji francuskiej bichony wylądowały na ulicy, gdzie musiały radzić sobie same. Małe, kędzierzawe pieski podbiły serca również zwykłych ludzi. Ich talenty sprawiły, że trafiały do cyrków, towarzyszyły wędrownym trupom.

Oficjalnie rasa została zarejestrowana w 1933 roku, kiedy francuski związek kynologiczny zatwierdził wzorzec bichona. Do USA trafiły w 1955 roku, gdzie również cieszą się popularnością. W Polsce bichony pojawiły się w latach 90 – tych. I od tamtej pory zyskują coraz więcej wielbicieli, bo niewątpliwie mają wiele zalet.

 

bichon

 

Przede wszystkim bichon frise to pies niewielki, waży średnio od 4,5 do 7 kg, ma około 30 cm wzrostu. Jest bardzo towarzyski, praktycznie pozbawiony agresji. Idealny kompan, przyzwyczaja się do stylu życia właściciela. Może być kanapowcem, ale uwielbia też spacery.

 

bichon

 

Świetnie nadaje się dla dzieci, bo kocha zabawy. Jest też psem potencjalnie odpowiednim dla alergików, bo nie linieje. Głównymi alergenami pochodzącymi od psa są przede wszystkim złuszczony naskórek, który wypada razem z sierścią. Ale jeśli ktoś ma alergię, warto dla pewności pojechać do hodowli i spędzić kilka godzin wśród bichonów. Polscy hodowcy są w większości przypadków otwarci na takie wizyty, rozumiejąc skalę problemu.

 Bichony, w przeciwieństwie do innych rasowych psów, nie mają chorób genetycznych, dożywają nawet 16-18 lat i z reguły cieszą się dobrym zdrowiem.

 

Bichon wymaga odpowiedniej pielęgnacji, czesania i strzyżenia. Inaczej strzyże się psy, które biorą udział w wystawach, one też wymagają więcej zabiegów.

 bichon

Jak wygląda wystawowy bichon? Tak jak na zdjęciu, jego pielęgnacja jest wymagająca. To Morena na wystawie,  hodowca: Gabriela Barvikova, właściciel: Joanna Moskała 

 

Bichon, którego mamy wyłącznie, jak mówią hodowcy – na kolanka, może mieć znacznie bardziej praktyczną fryzurkę, ułatwiającą codzienna pielęgnację.

 

bichon ostrzyżony na szczeniaczka

 

Ważna jest odpowiednia dieta i dbałość o okolice oczu, gdyż jak większość małych psów z białą sierścią, bichony mają tendencję do powstawania zacieków. W takim przypadku trzeba sprawdzić, czy pies ma drożne kanaliki łzowe, ewentualnie zwrócić uwagę na to, co je. Poza tym problemem, bardziej natury estetycznej, bichony nie sprawiają większych kłopotów. Budzą natomiast powszechną sympatię i niewątpliwie będą mile widziane praktycznie wszędzie, gdzie z nimi pójdziecie.

 

Tagi:

pies ,  bichon frise ,  rasa psa , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz