Partner: Logo KobietaXL.pl

Choć minęło wiele lat, a ojczym nie żyje, Agacie nadal nie jest łatwo o tym wszystkim mówić. Ale mówić chce, bo uważa, że nadal zbyt wiele podobnych historii kryje się za murem milczenia. Była molestowana od szóstego roku życia.

- Co ze mną robił? Wszystko – mówi. - To trwało do szesnastego roku życia. Co było najgorsze? Gdy składaliśmy sobie życzenia na przykład na Wigilię czy imieniny, a on pochylał się i szeptał: Pamiętaj o naszej tajemnicy.

 

Agata jest przekonana, że matka wiedziała. Pamięta takie obrazki ze swojego dzieciństwa. Matka pierze, drzwi łazienki otwarte, on ją molestuje, wkłada ręce pod majtki. Albo scenę, gdy matka pijana patrzyła na wszystko.

- Ona też nie była wiele lepsza – wspomina. - Jednego dnia mnie skatowała, drugiego zabierała do Rembertowa na ciuchy. Uciekłam dopiero do Warszawy na studia.

 

Krzyk bezbronnego dziecka

 

Wiele lat milczała, raz tylko powiedziała swojej nauczycielce. Ale nic się nie stało, nikt nie zawiadomił prokuratury czy policji. A jeśli nawet? Ojczym był znaną postacią w Otwocku, prokurator, radny. Kto by uwierzył małej dziewczynce, że szanowany obywatel w domu zamienia się w bestię?

- No i była matka – mówi Agata. - Wiesz, ja do końca chciałam, żeby mnie pokochała, takie dzieci jak ja zawsze tego pragną. Dziś wiem, że ona mnie zwyczajnie nie chciała. Inaczej nie dałaby mnie traktować jak przedmiot.

 

Ujawnić całą sprawę zdecydowała się dopiero wtedy, gdy matka umarła. Złożyła doniesienie do prokuratury, umorzyli, bo przedawnienie. Miała dowody, że ojczym molestował jeszcze inną dziewczynkę. Włos mu jednak z głowy za to nie spadł.

Wtedy na dawnym mieszkaniu matki wywiesiła baner – Tu mieszkał – nazwisko - pedofil były prokurator, wieloletni radny miejski i jedna z jego ofiar. Zdjęcie ojczyma i jej – w komunijnej sukience.

 agata baraniecka kłos

 To właśnie zdjęcie wywiesiła na banerze

 

Po co to zrobiłaś – pytam?

- Z rozpaczy? Z bezsilności, chęci zemsty, ujawnienia całej historii, pokazania jaki był naprawdę? - odpowiada. - Po trosze ze wszystkich tych powodów. Ale to był mój krzyk, krzyk bezbronnego dziecka.

 

Sprawa banera była bardzo głośna. Agata pokazała swoją twarz, nie stroniła od mediów. Pokonała strach, pokonała wstyd. Chciała, by jej historia stała się przestrogą dla innych.

 

Malowany ptak

 

Co zyskała, co straciła?

- Ludzie niby mi współczuli, ale w końcu odwrócili się od nas – mówi. - Straciliśmy przyjaciół, część rodziny. Zostaliśmy z mężem sami na placu boju.

 

Ale na męża mogła liczyć zawsze. Tomasz Kłos, znany chirurg, znał historię żony. I zawsze ją wspierał, pomagał w ujawnieniu prawdy. A że inni odeszli? Trudno, tacy są ludzie, rzadko potrafią wytrwać przy innych w naprawdę ciężkich sytuacjach.

 

- Syndrom malowanego ptaka – mówi Janusz Koczberski, terapeuta. - Normalny objaw, świetnie opisał to w swojej książce Kosiński. Ludzie nie rozumieją inności, odmiennej postawy, kogoś, kto jest zdeterminowany i nie wstydzi się głośno mówić o swoich krzywdach. Boją się odmieńców, bo według nich są nieobliczalni. Zostawiają ich samych. Zostają tylko naprawdę dobrzy przyjaciele, a o takich jest trudno.

 

Widocznie więc takich nie było, więc i żałować nie ma czego. Agata musiała swoje życie budować na nowo. Przeszła głęboką terapię. Musiała w końcu zobaczyć światełko w tunelu.

 

Matki wiedzą zawsze

 

- Człowiek molestowany ma dziurę w mózgu – mówi. - Żyjesz bez uczuć, bez emocji, z poczuciem wstydu i winy. Jesteś jak zombi. Nie chcesz nic czuć, bo jak czujesz - boli.

 

Już wtedy Agata była molestowana i jak twierdzi, matka o wszystkim wiedziała...

 

I tak cud, że znalazła tak fantastycznego męża, założyła rodzinę, urodziła dzieci. Jest silna, więc w końcu musiała jakoś przetrwać. Dziś, po całej historii jest jeszcze silniejsza. Bo wie, że jej determinacja nie poszła na marne. Założyła Fundację Stop Przedawnieniu. I dzięki determinacji Agaty udało się zmienić polskie prawo. Przedawnienie w sprawach o pedofilię nie może nastąpić przed ukończeniem przez ofiarę 30 roku życia.

- To ogromny sukces wypracowany wspólnie z prawnikiem Michałem Więckiewiczem – podkreśla. - Ja sama wiem najlepiej, że dziecku trudno walczyć o swoje, trudno w ogóle komukolwiek z zewnątrz zdradzić swój sekret, szczególnie, gdy molestuje ojciec czy ojczym albo dziadek. Nie łudźmy się. Matki zawsze wiedzą! Jeśli nie reagują, to albo się boją, albo tak im wygodniej. I to jest w pedofilii najstraszniejsze. Powoduje jeszcze większą traumę u wykorzystywanej osoby. Bo nikt jej nie broni, nawet ta, która z założenia powinna zawsze bronić swojego dziecka.

 

Posłuchaj, jak dzieci cierpią

 

To, że prawo się zmieniło to jeszcze za mało. Więc Agata chce nadal działać w imieniu skrzywdzonych dzieci.

- Trzeba pisać, mówić, wołać, krzyczeć – podkreśla. - Bo i tak zbyt wiele spraw nadal zamiatanych jest pod dywan, a prokuratura nie zawsze się kwapi do podejmowania śledztwa albo umarza je z niewiadomych przyczyn. A ja bym chciała, żeby taki prokurator umarzając sprawę wyobraził sobie, że to chodzi właśnie o jego dziecko.

 

Dlatego odsyła na stronę fundacji, gdzie osoby molestowane opowiadają swoje historie i jak się okazuje pedofilia to nie wyłączna domena mężczyzn:

 

Zbyszek lat 59:


Kiedy miałem 8 lat. Moja najstarsza siostra opiekowała się mną, gdyż rodzice wiecznie byli zajęci. Nigdy nie mieli czasu dla mnie, bo zajmowali się zarabianiem pieniędzy. Ojciec prowadził firmę często pił a matka pomagała mu w prowadzeniu zakładu.
Moja siostra Monika 9 lat starsza ode mnie.
Pamiętam to jakby było wczoraj. Ten pokój i duże łózko. Jej koleżanka z klasy ,jej przyjaciółka i ona moja rodzona siostra bawiły się ze mną.
Dziś wiem, że to nie była normalna zabawa, chociaż wtedy tego tak nie potrafiłem ocenić. Dziś wiem, że mnie molestowały seksualnie.
Rozbierały mnie, dotykały w miejsca intymne, masturbowały mnie i siebie kazały dotykać, lizać, masować.
Do dziś budzą mnie w nocy tamte obrazy, ten jej jęk i prośba, abym robił to szybciej.
Do dziś pamiętam ten zapach – zapach kobiety.

 

Weronika:

 

Dla większości ludzi na świecie dzień zaczyna się rano, każdy te rano przyjmuje inaczej. Dla jednych jest to 4 rano dla innych 7.

Do końca Jej dni wyznacznikiem godziny rano będzie 15 :00 , ani minuty wcześniej czy później.
To właśnie te JEJ rano decydowało czy ON znów TO zrobi. Czy znów do NIEJ przyjdzie. Czy znów będzie musiała TO robić. TO czego nie rozumiała, czego się bała a musiała zaakceptować. TO przez ponad 30 lat ukrywała na dnie swojego serca. Wiedziała, że TO coś złego, płakała ale robiła CO kazał.

Godzina 15:00 zawsze będzie się JEJ kojarzyła z panicznym strachem i paniką czy TO dziś się stanie.

„ Stało się, już po 15….strach, panika, drżenie rąk. Szybka orientacja czy uda się tym razem uciec…..na podwórko, do koleżanki, do lekcji czy też obowiązków. Może trzeba coś pozmywać? Może uprać? Ugotować? Ale jak ….? Mam dopiero 7 lat. Jakbym chciała wrócić do czasów kiedy byłam mała, żebym nie musiała TEGO robić. Ale kiedy byłam mała??? Nie składam jeszcze broni

Ostatnio zbulwersowała ją sprawa ułaskawienia pedofila przez prezydenta Dudę. Agata uważa, że pedofile nie powinni być ułaskawiani, nawet jeśli nie dotyczyło to bezpośrednio czynu, który popełnili, a zakazu kontaktów.

agata baraniecka kłos

- Widać jak wiele osób zawiodło, że ofiara nie otrzymała należnego wsparcia - mówi. - Zawiedli i bliscy i państwo. A pedofil nagle zatriumfował, bo to on otrzymał poparcie. Tak nie powinno być, to znaczy, że dalej w Polsce nie rozumiemy skomplikowanej relacji ofiary ze sprawcą, ani traumy, jaką molestowanie zostawia po sobie.

Agata apeluje więc, żeby uwaga społeczeństwa skupiała się na ofiarach, a media informowały o tym, jakie spustoszenie powoduje molestowanie w dzieciństwie.

- Ile ja znam takich historii? Ilu osób wysłuchałam? Ile pisało, dzwoniło? - Agata nie jest w stanie policzyć. - Staram się pomagać, instruować, pocieszać. Bo wiem, co to jest, jak człowiek się z tym czuje, co przeżywa.

Dlatego, co podkreśla, nawet fakt, że zmieniono prawo to jeszcze zdecydowanie za mało. Jeszcze trzeba poruszyć sumienia, apelować i przede wszystkim demaskować. I karać, karać i jeszcze raz karać. Bez znaczenia czy sprawcą jest ksiądz, prawnik czy rolnik.

- Ludzie czasami pytają, jaki jest sens wsadzać do więzienia na przykład starych już dziś ludzi, skoro nie ma przedawnienia – mówi Agata. - To ja powiem. W Polsce złapano pedofila, który molestował dziecko mając 93 lata! Więc gdyby w wieku 90 lat poszedł do więzienia za przestępstwo popełnione 30 lat temu, to to dziecko by ocalało. Nie miałoby dziury w mózgu...

 

Magdalena Gorostizazdjęcia archiwum prywatne

Czytaj także Matki zawsze wiedzą..

Tagi:

pedofilia ,  pedofil ,  kobietaxl ,  agata baraniecka- kłos ,  przemoc , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz