Partner: Logo KobietaXL.pl

salamanca

 

Podczas zwiedzania Salamanki Dom z Muszlami to pozycja obowiązkowa. Dziś mieście się w nim biblioteka, na pierwszym piętrze zaś miał swoją wystawę japoński artysta Itaru Iwahasi.
 
salamanca
 
 
 
 
salamanca
 
 
salamanca
 
 
Wystawa pod znamiennym tytułem „Kim jestem?” To mozaika ze zdjęć zrobionych w Hiszpanii, colage ludzkich figur i cieni. Itaru używał również zdjęć swojego cienia, część zdjėć zrobił w Salamance.
 
salamanca
 
Zaintrygowana tytułem wystawy, zapytałam artystę, czy wie już, kim jest. Wdaliśmy się w dyskusję o tym, czy jesteśmy tym, co myślą o nas inni, czy też raczej, co myślimy na swój temat sami. Itaru mówił, że dla niego ważne są relacje z innymi ludźmi, nie wyobraża sobie życia w izolacji. W pewnej chwili zapytał, skąd jestem. Kiedy powiedziałam, że z Polski, ożywił się.
 
salamanca
 
 
- Muszę tam pojechać, zobaczyć Auschwitz - powiedział. - spotkałem w Bostonie ludzi, którzy przeżyli obóz, opowiadali o goleniu głów, o tatuowaniu numerów na ręku, o swoich przeżyciach w obozie. Jak inny człowiek może zrobić coś takiego drugiemu człowiekowi? Te opowieści do dziś robią na mnie ogromne wrażenie.
Japończyk zaczął płakać. Patrzyłam zdumiona, kompletnie nie wiedząc jak się zachować. Myślę, że w jakiś sposób przywykliśmy do tego kawałka naszej historii i nie wywołuje on, przynajmniej u mnie, aż takich reakcji. A i Japończycy podczas wojny też wykazywali się wobec jeńców okrucieństwem. Tym bardziej zdumiona byłam reakcją Itaru.
 
Ale może to właśnie jest dusza artysty? To „coś” , ta wrażliwość, która sprawia, że ludzie tworzą niebywałe rzeczy. I pytają - Kim jestem? I zmuszają tym innych, by też pomyśleli o tym, choć przez chwilę...
 
Magdalena Gorostiza

Tagi:

podróże ,  sztuka ,  obrazy , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz