Partner: Logo KobietaXL.pl
1. Operacja wycięcia jajników lub macicy
 
Usunięcie obydwu jajników powoduje natychmiastową menopauzę, usunięcie jednego też może znacznie zmniejszyć produkcję estrogenu i progesteronu. Operacja wycięcia macicy, nawet jeśli jajniki są pozostawione, również może menopauzę przyspieszyć.
 
2. Wczesna menopauza u matki
 
Przyjmuje się, że średni wiek kobiet, które doświadczają menopauzy wynosi 51 la. Są jednak przypadki, gdy zaczyna się ona zaraz po czterdziestce, a nawet wcześniej. Okazuje się, że może być to uwarunkowane genetycznie. Kobiety, których matki miały wcześnie menopauzę, są sześć razy bardziej narażone na na to samo doświadczenie.
 
3. Palenie
 
Palaczki mają średnio 2 lata wcześniej menopauzę niż kobiety niepalące. Wynika to z antyestrogenowego działania nikotyny. Naukowcy z Roswell Park Cancer Institute w Buffalo w stanie Nowy Jork odkryli, że kobiety, które wypaliły ponad 100 papierosów w swoim życiu, były o 26% bardziej narażone na menopauzę przed 50 rokiem życia. Co więcej, badanie wykazało również, że kobiety, które były biernymi palaczkami, miały również wyższy odsetek wczesnej menopauzy.
 
4. Problemy z zajściem w ciążę
 
Problem dotyczy przede wszystkim kobiet cierpiących na zmniejszoną rezerwę jajnikową - (diminished ovarian reserve, DOR). Starzenie się jajników jest najczęstszą przyczyną problemów z owulacją, co ma wpływ na zajście w ciążę. Ale przyspiesza też menopauzę.
 
5. Nowotwór
 
Wczesna menopauza może być efektem ubocznym radioterapii lub chemioterapii. Leczenie raka, takie jak chemioterapia i radioterapia miednicy, często uszkadza tkankę jajnika, powodując przedwczesną niewydolność jajników, co prowadzi do menopauzy. Według American Society for Clinical Oncology objawy menopauzy z powodu leczenie raka mogą być gorsze niż naturalna menopauza, ponieważ spadek hormonów występuje szybciej. 
 
6. Niedowaga
 
Jest większym czynnikiem ryzyka niż nadwaga. Estrogen jest przechowywany w tkance tłuszczowej, bycie szczupłą oznacza mniejszą ilość tego hormonu w organizmie.
 
7. Choroby autoimmunologiczne
 
U kobiet z chorobami takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń lub choroba Addisona ich własny układ odpornościowy może uszkodzić ich jajniki,  powodując przedwczesną niewydolność jajników. Niektóre choroby uszkadzają również gruczoły wytwarzające hormony. Według National Institute of Child Health and Human Development, ostatnie badania sugerują, że nawet 20% kobiet z przedwczesną niewydolnością jajników ma również chorobę autoimmunologiczną.
 
8. Stres
 
Chociaż sam stres nie powoduje wczesnej menopauzy, może się do niej znacznie przyczynić, co potwierdzają badania z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.
 

Tagi:

menopauza ,  rak ,  jajniki ,  palenie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót