Partner: Logo KobietaXL.pl

Problem nasila u pacjentek ciężarnych. Zdarza się także, że na ZUM cierpią mężczyźni, chociaż panowie skarżą się na dolegliwości ze strony układu moczowego przynajmniej dwa razy rzadziej niż panie. Leczenie ZUM nie zawsze wymaga hospitalizacji, jednak warto pamiętać, że zignorowanie pierwszych symptomów choroby, może spowodować potrzebę włączenia bardziej restrykcyjnego leczenia. Nieleczone ZUM może bowiem doprowadzić do groźnych powikłań i rozprzestrzenia się infekcji na inne narządy. Warto więc poznać etiologę zakażeń dróg moczowych i sposób radzenia sobie ze stanami zapalnymi. Odpowiednia wiedza pozwoli na szybką reakcję i zahamowanie procesu chorobowego.

Co jest przyczyną ZUM?

Bezpośrednią przyczyną infekcji układu moczowego są bakterie Gram-ujemne z rodziny Enterobacteriaceae. Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku dostania się do cewki moczowej pałeczek Escherichia coli (e.coli), które powodują aż 75-95% zachorowań. Za infekcje odpowiadają także inne pałeczki Gram-ujemne, np. Enterobacteriaceae (np. Proteus spp. Klebsiella spp, Providencia spp., Enterobacter spp.) oraz drobnoustroje niefermuntujące takie jak Pseudomonas aeruginosa i Acinetobacter spp. Do infekcji dróg moczowych może dojść również w wyniku działania bakterii Gram-dodatkich, wśród których niemałą grupę schorzeń stanowią zakażenia wywołane przez Enterococcus spp. i Streptococcus agalactiae, a u kobiet w wieku rozrodczym - Staphylococcus saprophyticus (20%). Zdarza się, że przyczyną ZUM jest zarażenie drobnoustrojami takimi jak Enterobacter spp., Acinetobacter spp., Pseudomonas spp., Serratia marcescens, Providencia spp. Niektóre infekcje mogą być wywołane także przez gronkowce, enterokoki i grzyby.

Na infekcje dróg moczowych są narażone przede wszystkim kobiet, co jest spowodowane ich budową anatomiczną. Sąsiedztwo układu moczowego i odbytu sprzyja bowiem rozwojowi bakterii kałowych. Dodatkową przyczyną częstych ZUM u kobiet jest krótka cewka moczowa, która ułatwia wnikanie drobnoustrojów do wnętrza dróg moczowych. Nie bez znaczenia jest też środowisko okolic intymnych. Drogi rodne znajdujące się w pobliżu cewki moczowej to wilgotne i ciepłe miejsce, które sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Właśnie dlatego nawet panie dbające o higienę okolic intymnych są narażone na częste infekcje dróg moczowych oraz ich powikłania.

Objawy infekcji dróg moczowych

Infekcje dróg moczowych mogą przebiegać w dwojaki sposób. Pierwszym z nich jest bezobjawowy bakteriomocz. Drugim zaś szereg dolegliwości, wśród których do najczęstszych należą:

  • Odczuwanie bólu przy oddawaniu moczu;
  • Częstomocz;
  • Nadmierne oddawanie moczu w nocy (nykturia);
  • Mimowolne oddawanie moczu (szczególnie w przypadku kobiet z wypadaniem macicy).

Nierzadko zdarza się także, że infekcja rozprzestrzenia się na górne drogi moczowe, prowadząc do bakteryjnego cewkowo-śródmiąższowego zapalenia nerek. Objawami takiego rodzaju zakażenia są:

  • Gorączka;
  • Dreszcze;
  • Nudności;
  • Wymioty;
  • Ból w okolicy lędźwiowej;
  • Ból brzucha;
  • Ból głowy;
  • Objaw Goldflama (bolesność okolicy lędźwiowej w odpowiedzi na wstrząsanie).

Warto pamiętać, że nie wszystkie objawy występują jednocześnie. Ich pojawienie się jest zależne od rodzaju zakażenia oraz stopnia rozwoju choroby. Niemniej jednak nie należy zapominać, by reagować na pierwsze syptomy infekcji. Szybka reakcja oraz niezwłoczna wizyta u lekarza pozwolą na podjęcie natychmiastowego leczenia. Podanie odpowiedniej leków zapobiegnie z kolei rozwojowi choroby oraz pozwoli uniknąć groźnych powikłań.

Leczenie ZUM

Leczenie zakażeń układu moczowego jest uzależnione od rodzaju infekcji oraz stopnia jej rozwoju. W większości (50-70%) przypadków zachorowań na ZUM u kobiet nie będących w ciąży dochodzi do samoistnego wyjałowienia układu moczowego bez stosowania leków. Trzeba jednak wiedzieć, że w takim przypadku objawy infekcji (ból przy oddawaniu moczu) mogą utrzymywać się nawet do kilku miesięcy po wyleczeniu. W tym czasie może pomóc furagina bez recepty, która wspomaga pracę układu moczowego i wspiera walkę z chorobę. Stosując łatwo dostępne leki nie należy zapominać o sprawdzeniu takich informacji, jak sposób przyjmowania preparatu. Dawkowaniefuraginy jest dokładnie opisane w ulotce (furagina ulotka http://neofuragina.pl/). Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń zaproponowanych przez producenta leku. W kwestii pytań dotyczących leku furagina, np. dawkowanie, warto także skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Specjalista z pewnością rozwieje wiele wątpliwości związanych z leczeniem.

Jeśli infekcja nie mija samoistnie i po zastosowaniu furaginy bez recepty, konieczna jest wizyta u lekarza i podanie innych preparatow. Lekami pierwszego rzutu w tym przypadku są fluorochinolony, a także trimetoprim-sulfametoksazol. Niektórzy specjaliści zalecają włączenie do leczenia antybiotyków (głównie z grupy b-laktamowych), jednak badania dowodzą, że takie leczenie jest mniej skuteczne od stosowania nitrofurantoiny i trimetoprimu. Alternatywną terapią może być podawanie trometamolu fosfomycyny w jednorazowej dawce 3 gramy wieczorem, minimum 2 godziny po posiłku. Ten lek uzyskuje wysokie stężenie w moczu i pozostaje w pęcherzu moczowym nawet przez całą noc, dzięki czemu skutecznie pozbywa się drobnoustrojów z moczu.

Profilaktyka infekcji dróg moczowych

Niemal każda kobieta jest narażona na częste infekcje dróg moczowych. Do pań znajdujących się w grupie najwyższego ryzyka należą pacjentki aktywne seksualnie oraz ciężarne. W obu przypadkach warto zwrócić uwagę na zwiększenie podaży witaminy C w diecie. Dobrym rozwiązaniem jest także włączenie do codziennego jadłospisu żurawiny, która zawiera nie tylko witaminy, ale także substancje regulujące pracę układu moczowego. Ten owoc wykazuje także właściwości antyadhezyjne, czyli utrudnia bakteriom przyczepianie się do nabłonka dróg moczowych. Żurawina jest też silnym antyoksydantem, dzięki czemu wpływa pozytywnie na przebieg wielu procesów zachodzących w organizmie. Specjaliści zalecają też wspomaganie się wyciągami z dyni, pietruszki czy wierzbowicy drobnokwiatowej. Te rośliny wykazują działanie moczopędne, co przyczynia się do mechanicznego wypłukiwania drobnoustrojów. W profilaktyce ZUM ważna jest także właściwia higiena okolic intymnych, która zapobiega namnażaniu się bakterii.

Infekcje dróg moczowych (ZUM) to częsta przypadłość kobiet bez względu na wiek. Właśnie dlatego każda z pań powinna zadbać o profilaktykę tych schorzeń. Warto także zaopatrzyć się w furaginę bez recepty, która może pomóc po pojawieniu się pierwszych objawów infekcji. Trzeba pamiętać, że nieustępujące dolegliwości wymagają konsultacji lekarza. Nieleczone zapalenie dróg moczowych może prowadzić bowiem do wielu groźnych powikłań.

źródła:

  • https://www.lekarski.umed.wroc.pl/sites/default/files/mikrobiologia/files/ZU_2017.pdf
  • http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2339
  • https://www.termedia.pl/poz/Nawracajace-zakazenia-ukladu-moczowego-w-wieku-podeszlym,30369.html
  • http://www.antybiotyki.edu.pl/pdf/uklmoczowyinternet.pdf

Tagi:

choroba ,  zapalenie układu moczowego ,  zdrowie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: