Partner: Logo KobietaXL.pl

Przykre dolegliwości, których nie zawsze da się uniknąć

Zgadze można i warto zapobiegać, ale nie zawsze jest to możliwe. Jest to utrudnione z wielu powodów, często bardzo indywidualnych, nie każdy na przykład ma możliwość celebrować posiłki, niektórzy muszą spożywać je w pośpiechu, podczas krótkiej przerwy w pracy, a właśnie pospieszne jedzenie jest jedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się objawów zgagi. Kłopot związany z tą dolegliwością polega też między innymi na tym, że pojawia się ona wcale nie tylko wtedy, gdy spożywa się niezdrowe pokarmy. Rzeczywiście często występuje, kiedy sięga się po tłuste mięsa czy fast-foody i takich pokarmów zdecydowanie dobrze jest się wystrzegać, także z wielu innych powodów zdrowotnych, nie tylko w ramach profilaktyki zgagi. Przypadłość ta jednak pojawia się też na przykład… po spożyciu owoców cytrusowych, które są przecież bogactwem witamin i z innych powodów są zdecydowanie zalecane dla zdrowia.

Na szczęście jednak inne zalecenia dotyczące profilaktyki zgagi są zdecydowanie łatwiejsze do egzekwowania oraz godne polecenia także ze względu na inne kwestie zdrowotne, na przykład jeśli chodzi o wystrzeganie się alkoholu i papierosów, które szkodzą ogólnie, praktycznie na cały organizm.

 

Leczenie niełatwe, ale konieczne

W aptekach znaleźć można leki obiecujące bardzo skuteczne usuwanie objawów zgagi w krótkim czasie, szybko jednak okazuje się, że środki, które obiecują natychmiastowe działanie, nie gwarantują go. Wynika to ze specyfiki mechanizmów odpowiadających za wystąpienie zgagi – wydzielania kwasu żołądkowego nie da się zablokować tak szybko, zaś zobojętnić go można tylko jeśli po lek sięga się nawet kilka razy dziennie, jeśli więc ktoś liczy na natychmiastową ulgę, raczej może się rozczarować. Nie oznacza to jednak, by nie można było znaleźć skutecznego leku na zgagę, jednakże jest on przeznaczony do dłuższego leczenia objawów zgagi i trzeba mieć tego świadomość, tak samo jak tego, że leczenie jest konieczne. Po lek taki także nie zawsze można sięgać, istnieją co do tego pewne przeciwwskazania, co także trzeba mieć na uwadze.

Mimo iż zgaga, z tego właśnie względu, że jest tak częsta, czasem bywa postrzegana jako element niemalże naturalny, pojawiający się automatycznie w wyniku określonych działań, nie można jej tak traktować. Kwaśna treść żołądkowa jest wysoce niebezpieczna dla delikatnego nabłonka przełyku, a kiedy pojawia się w przełyku zbyt często, może prowadzić do niebezpiecznych zmian, które w dłuższej perspektywie mogą wywołać rozwój nowotworu.

Tagi:

choroba ,  zdrowie ,  zgaga , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót