Partner: Logo KobietaXL.pl

Bez względu na to, czy uwielbiasz filiżankę dobrej kawy, czy uwielbiasz ją nienawidzić, na pewno masz jakieś odczucia względem kawy i samej kofeiny. Wielu z nas nie pozostaje obojętnym na cudowny aromat świeżo mielonej kawy, której ciemne krople spływają do kubka. Picie kawy to rytuał. To przyjemność. To swego rodzaju poezja. Dla niektórych oczywiście. Dla innych – to gorzki smak, cierpkość i mity, które skutecznie odstraszają od smakowania kawy. Kilka z nich dzisiaj, specjalnie dla Was, odczaruję, bo nie są prawdziwe (jak dowiodły badania), a mogą wpływać na postrzeganie kofeiny.

 

 MIT 1: KOFEINA ODWADNIA.

Owszem, kawa ma działanie moczopędne, ale zawartość wody w kawie czy herbacie, którą wypijasz, ma od razu działanie nawadniające. Dużo większe niż efekt odwadniania przez kofeinę. Badania przeprowadzone w 2014 roku pokazały, że ci, którzy piją kawę regularnie, wytwarzają nawet pewną odporność na odwodnienie.

 MIT 2: BEZKOFEINOWA NIE DAJE KOPA.

To doskonały chwyt marketingowy, ale nie ma czegoś takiego jak kawa bezkofeinowa. Owszem, zawiera ona dużo mniej tej substancji (około 20 mg na filiżankę) niż normalna kawa (od 95 do 200 mg), ale nie jest to zupełnie nic. Badania z 2006 roku pokazują, że wypicie 10 filiżanek kawy „bezkofeinowej” = około 2-3 filiżankom kawy klasycznej.

 MIT 3: KOFEINA CIĘ OTRZEŹWI.

To mit powtarzany od wielu, wielu lat. Zwłaszcza przez starsze osoby, które przekonują, że zimny prysznic i kawa sprawią, że wytrzeźwiejesz. Nic bardziej mylnego! W 2009 roku przeprowadzono badania na myszach, którym podawano znaczną ilość alkoholu, a potem pojono kawą. Prawdą jest, że zwierzęta były bardziej uważne, ale nadal miały ogromne problemy z poruszaniem się i nawigacją w labiryncie.

 MIT 4: KOFEINA JEST DLA CIEBIE ZŁA. TYLKO ZŁA.

Oczywiście, istnieje spore ryzyko, zwłaszcza przy dużych dawkach kofeiny, ale ma też wiele zalet. Np. zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona, może poprawić Twoją wydolność na treningu siłowym, opóźnia pojawienie się Alzheimera i znacznie poprawia pamięć podczas uczenia się.

 MIT 5: KOFEINA POMOŻE CI SCHUDNĄĆ.

Stymulant ten jest dodawany do wielu specyfików, które mają pomóc schudnąć i rzeczywiście badania opublikowane w Journal of Obesity w 2010 roku udowodniły, że kofeina zwiększa nasz metabolizm. Mimo tego, efekty tego wzrostu nie mają nic wspólnego z jakakolwiek znaczącą utratą wagi. Kilka filiżanek kawy nie jest odpowiedzią na otyłość. Zwłaszcza, że wielu z nas przyjmuje kofeinę z porządną porcją mleka i cukru.

A Ty, Drogi Czytelniku? Pijesz kawę? Herbatę? Jak na Ciebie działa kofeina?

Monika Kotlarek
 
Autor: Monika Kotlarek
 
artykuł z portalu psychologia.społeczna.pl

Tagi:

kawa ,  odchudzanie ,  kofeina , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót