Partner: Logo KobietaXL.pl

Naukowcy do tej pory zbadali szeroki zakres czynników - od siedzącego trybu życia, przez narażenie na zanieczyszczenia powietrza po samotność - aby ustalić, czy zwiększają one ryzyko demencji.

 

Jednak tylko w nielicznych badaniach epidemiologicznych zbadano wpływ hałasu pochodzącego z samochodów, pociągów, samolotów, placów budowy i podobnych źródeł, na zaburzenia funkcji poznawczych u osób starszych.

 

To nowe badanie, które ukazało się w czasopiśmie Alzheimer’s & Dementia, jest pierwszym, które przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych.

 

Badanie to ma kluczowe znaczenie, biorąc pod uwagę, że w 2013 roku ponad 100 milionów ludzi w USA doświadczyło rocznego poziomu hałasu przekraczającego limity, które Agencja Ochrony Środowiska zaleca w celu ochrony przed utratą słuchu.

 

Na potrzeby badania naukowcy przeprowadzili oceny poznawcze w 3-letnich cyklach 5,227 osób dorosłych w wieku 65 lat i starszych, którzy byli uczestnikami projektu Chicago Health and Aging Project. Od jego zainicjowania w 1993 roku, ten projekt badawczy objął ponad 10 000 starszych osób mieszkających w południowej części Chicago.

 

Autorzy badania oszacowali poziom hałasu w otoczeniu, w którym żyli uczestnicy w ciągu 5 lat poprzedzających ocenę, wykorzystując model predykcyjny opracowany na potrzeby wcześniejszego badania.

Zastanawiali się, jak różne czynniki, takie jak rasa, aktywność fizyczna i status społeczno-ekonomiczny (SES), mogą również zwiększać ryzyko demencji.

Po uwzględnieniu tych innych czynników, badanie wykazało, że starsze osoby dorosłe żyjące z hałasem o średniej mocy10 decybeli, nasilającym się w ciągu dnia, miały o 36% większe prawdopodobieństwo wystąpienia łagodnych zaburzeń poznawczych i aż o 29% większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera.

Naukowcy przypuszczają, że może istnieć kilka przyczyn związku między zwiększonym hałasem, a wyższym ryzykiem zaburzeń poznawczych. Badanie z 2015 roku wykazało przyspieszoną produkcję beta-amyloidu, białka, które zdaniem ekspertów odgrywa istotną rolę w chorobie Alzheimera, u szczurów narażonych na przewlekły hałas.

 

Naukowcy wykazali wcześniej, że narażenie na hałas może powodować niekorzystne skutki zdrowotne, od podwyższonego ciśnienia krwi po zakłócenia snu. Istnieją dowody, że zarówno poziom ciśnienia krwi, jak i niedostateczny odpoczynek mogą zwiększać ryzyko demencji.

 

Autorzy nowego badania mają nadzieję, że jeśli dalsze badania wykażą, że narażenie na hałas w USA przyczynia się do ryzyka demencji, może uda się przekonać ustawodawców do zmiany polityki w celu obniżenia poziomu hałasu.

 

Stawka jest wysoka: choroba Alzheimera to kryzys zdrowia publicznego, w wyniku którego szacuje się, że 5,8 miliona osób w wieku powyżej 65 lat żyje z tą chorobą w samych Stanach Zjednoczonych. Naukowcy spodziewają się, że do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 13,8 miliona.

 

źródło https://alz-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/alz.12191

https://www.medicalnewstoday.com/articles/neighborhood-noise-may-increase-dementia-risk?

 

Tagi:

demencja ,  choroba alzheimera ,  starość ,  hałas , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: