Partner: Logo KobietaXL.pl

Jest to stan chorobowy zwany dyspareunią. Ten problem może osłabić pożądanie i przyjemność seksualną, a także wpłynąć na jakość życia kobiety.

Bolesny stosunek ma wiele możliwych przyczyn, ale w okresie menopauzy jest nim obniżenie poziomu estrogenów.

 

To spadek ilości tych hormonów sprawia, że ściany pochwy stają się cieńsze, mniej elastyczne i bardziej suche. Ta suchość pochwy, znana również jako zanik pochwy, jest przewlekłym postępującym stanem, który przyczynia się do bolesnego stosunku.

 

Jakie są objawy suchości pochwy?

- pieczenie i swędzenie

- podrażnienie

- zapalenie

- ból i krwawienie podczas stosunku płciowego lub oddawania moczu

- skrócenie i zaciśnięcie kanału pochwy

- zmniejszony popęd seksualny

 

Problem może obejmować uczucie suchości lub ucisku pochwy lub silny ból podczas seksu. Po stosunku niektóre kobiety odczuwają również ból w pochwie lub pieczenie sromu lub pochwy.

 

Z biegiem czasu i bez leczenia może skutkować to stanem zapalnym, który może prowadzić do pękania i krwawienia tkanek pochwy podczas stosunku płciowego.

 

Jak można złagodzić suchość pochwy?

- stosując lubrykanty pochwowe lub inne kremy nawilżające

- stosując estrogeny dopochwowe, które zwiększają grubość i elastyczność tkanek pochwy, przywracają zdrowe pH pochwy, zwiększają wydzielinę pochwy, łagodzą suchość pochwy i dyskomfort podczas stosunku.

- stosując HTZ, czyli hormonalną terapię zastępczą - niskie dawki ogólnoustrojowych estrogenów w pigułkach, plastrach na skórę lub żelu, stosowanych w leczeniu uderzeń gorąca, są również skuteczne w leczeniu suchości pochwy.

 

 

Tagi:

menopauza ,  seks ,  ból , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: