Partner: Logo KobietaXL.pl

Te alarmujące wskaźniki również nie są stałe, a każdego roku diagnozuje się zespół metaboliczny u coraz większej liczby osób, w tym nastolatków i młodych dorosłych.

Zespół metaboliczny występuje w wyniku nieprawidłowego sposobu, w jaki organizm przetwarza i rozprowadza energię, stąd związek z metabolizmem. Wczesnym objawem zespołu metabolicznego jest otyłość trzewna lub nagromadzenie nadmiernej masy ciała w okolicy talii i tułowia. Termin ten jest synonimem tak zwanego „kształtu ciała jabłka”,

 

Osoby z otyłością trzewną mają nadwagę (BMI 25 lub więcej), ale mają smukłe kończyny i okrągły brzuch. Obwód talii większy niż 94 cm u mężczyzn lub ponad 80 cm u kobiet może być uważany za trzewną otyłość i może być powodem, dla którego lekarz powinien cię zbadać pod kątem zespołu metabolicznego, zwłaszcza jeśli masz ponad 50 lat.

 

Oprócz otyłości trzewnej wczesny zespół metaboliczny przebiega bezobjawowo, a pozostałe objawy choroby są zwykle wykrywane podczas rutynowych badań przesiewowych. Są to:

 

- wysokie ciśnienie krwi (130/85 i więcej)

- insulinooporność

- nieprawidłowe poziomy glukozy

- niski poziom cholesterolu HDL

- wysokie poziomy trójglicerydów

 

 

Na późniejszych etapach mogą pojawić się objawy podobne do cukrzycy, takie jak zmęczenie, niewyraźne widzenie, zwiększone pragnienie i częste oddawanie moczu. Pamiętaj, że posiadanie któregokolwiek z tych objawów nie oznacza, że ​​masz zespół metaboliczny, dana osoba jest diagnozowana tylko wtedy, gdy ma wszystkie lub większość z tych objawów.

 

Brak leczenia i kontroli masy ciała może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak rozwój cukrzycy typu 2 i chorób serca (zawał serca, choroba niedokrwienna serca itp.). Niepokojące jest to, że zespół metaboliczny jest najczęstszą przyczyną tych stanów. Ostatnie badania wykazały również możliwy związek między zespołem metabolicznym a pogorszeniem funkcji poznawczych i demencją.

 

Jak wspomnieliśmy we wstępie, około 25% populacji cierpi na zespół metaboliczny, ale rozkład pacjentów nie jest przypadkowy, a niektóre osoby są bardziej narażone na rozwój zespołu metabolicznego niż inne. Następujące czynniki zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu metabolicznego:

 

Wiek

W miarę starzenia się częściej występuje zespół metaboliczny, aż u 60% Amerykanów w wieku powyżej 50 lat zdiagnozowano ten zespół.

 

Otyłość

Osoby z nadwagą są znacznie bardziej narażone na zespół metaboliczny, a otyłość jest drugim co do wielkości czynnikiem ryzyka po wieku. Mniejszości etniczne, zwłaszcza kobiety latynoskie, są najbardziej narażone na zespół metaboliczny w Stanach Zjednoczonych.

 

Inne choroby

Osoby z cukrzycą w rodzinie lub osoby z bezdechem sennym, stłuszczeniem wątroby lub zespołem policystycznych jajników są bardziej narażone na zespół metaboliczny. Jeśli chodzi o przyczyny zespołu metabolicznego, są one przedmiotem aktywnych badań medycznych, ale wiemy, że siedzący tryb życia, nadwaga i stres to ważne czynniki. Zwłaszcza dieta bogata w kwasy omega-6 (tłuszcze nasycone) i cukier, zwłaszcza przyjmowany w postaci słodkich napojów, była związana z tym schorzeniem. Badania medyczne pokazują również, że wybór dobrego stylu życia może spowolnić i zapobiec progresji zespołu metabolicznego.

 

Zapobieganie i leczenie

Aby leczyć zespół metaboliczny, lekarz będzie traktował każdy objaw, który wykażesz, osobno, prawdopodobnie przepisując leki na nadciśnienie i kontrolowanie cholesterolu. Są to leki na receptę, które należy przyjmować, aby zapobiec niebezpiecznym powikłaniom zespołu metabolicznego. Ale ponieważ jedną z głównych znanych przyczyn zespołu metabolicznego jest brak aktywności i nadwaga, można samemu temu zapobiec.

 

Zdrowa dieta i ćwiczenia mogą również złagodzić objawy przedcukrzycowe, jeśli już masz zespół. Oto kilka podstawowych i skutecznych opcji stylu życia, które możesz podjąć, aby zapobiegać i kontrolować rozwój choroby:

 

1. Bądź aktywny fizycznie przez co najmniej 30 minut przez większość dni.

2. Jedz dużo produktów pełnoziarnistych, warzyw, owoców i chudego białka.

3. Ogranicz ilość tłuszczów nasyconych i transgenicznych, a także soli.

4. Trzymaj się z dala od napojów słodzonych.

5. Utrzymuj zdrową wagę.

6. Nie pal i nie pij alkoholu.

 

źródło https://www.todo-mail.com/content.aspx?emailid=16506

Tagi:

nadwaga ,  otyłość ,  zespół metaboliczny ,  metabolizm , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót