Partner: Logo KobietaXL.pl

Urodził się w 1906 roku  Białymstoku w tradycyjnej rodzinie żydowskiej, jako syn Jakuba i Tilli Saperstein.

 

W 1921 rodzina wyemigrowała do USA. Albert w 1930 przyjął obywatelstwo amerykańskie i zmienił nazwisko na Sabin. Pracował nad szczepionką na polio, które wówczas zabijało i okaleczało miliony dzieci na świecie.

 

Choroba Heinego-Medina, zwana polio, to ostre porażenie dziecięce, wirusowa choroba zakaźna wywoływana przez wirusa polio. Choroba jest przenoszona drogą fekalno-oralną, a wirus replikuje w jelitach.

 

Polio było już znane w starożytności, w Egipcie znaleziono malowidła i płaskorzeźby przedstawiające ludzi chorych z zniekształconymi kończynami. Choroba jednak nie występowała zbyt często do czasów światowej pandemii w latach 50-tych XX wieku, kiedy wirus polio zaatakował półkulę północną.

 

Albert Sabin opracował jako pierwszy szczepionkę, która całkowicie unicestwiała wirusa polio, powodującego chorobę Heinego-Medina. Zanim jednak USA zgodziło się na jej użycie, Sabin przeprowadził szczepienia na ogromną skalę na terenie ZSRR za zgodą Nikity Chruszczowa. Szczepionka zdała egzamin. Sabin przetestował ja też na sobie, swojej żonie, dzieciach i sąsiadach.

albert sabin

 

I tak - w trzy kolejne niedziele - zwane „Niedzielami Sabina” - w kwietniu 1960 r. miliony rodzin ustawiły się w kościołach i szkołach w USA, aby połknąć łyżkę różowego syropu lub kostkę cukru polaną ratującą życie szczepionką przeciw polio. Cincinnati było jednym z pierwszych miast, które podały szczepionkę po zatwierdzeniu przez FDA.

 

Chociaż Jonas Salk opracował w 1953 r. szczepionkę przeciwko polio z martwym wirusem, „żywa” szczepionka Sabin stała się szczepionką z wyboru w programach masowej immunizacji na całym świecie ze względu na łatwość podawania, niski koszt i zdolność do przerwania łańcucha przenoszenia. Ostatecznie Sabinowi przypisano eliminację wirusa polio z USA, powstrzymanie epidemii na świecie i zapobieżenie 500 000 zgonów i 5 milionów przypadków porażenia.

 W ciągu 30 lat pracy  na wydziale pediatrycznym College of Medicine, Sabin kontynuował badania min. nad szczepionkami przeciwnowotworowymi, na  zapalenie płuc.

W 1993 roku zmarł w wieku 87 lat i został pochowany na Cmentarzu Narodowym w Arlington.

 Albert Sabin podarował swoja szczepionkę światu za darmo, zrezygnował z pieniędzy patentowych. Dzięki temu umożliwił szeroką produkcję szczepionki i udostępnienie jej także biednym krajom na całym świecie. Pochodzący z Polski żydowski lekarz powiedział: "Namawiano mnie na opatentowanie szczepionki, ale nie chciałem. Jest to mój dar dla wszystkich dzieci na świecie".

 

foto wikipedia

Tagi:

szczepienia ,  historia ,  polio ,  Albert Sabin , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz
Reklama: