Partner: Logo KobietaXL.pl

Nawet racjonalnie myślące pary często boją się obiegowych przesądów związanych ze ślubem. Może faktycznie coś w nich jest, skoro budzą taki przestrach?


- Nie ma sensu potępiać przesądów ślubnych – są one przecież wyrazem wielowiekowej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie i niosącej cenną wiedzę o naszych przodkach, tradycji. Rozumiemy wszyscy przecież, że ślub jest jednym z najważniejszych dni w życiu i dlatego przyszli małżonkowie chwytają się wszelkich sposobów na to, by mieć... pewność – tłumaczy Karolina Dokić - Pietuszko z portalu PlanujemyWesele.

A jest ich całkiem sporo, więc jeśli planujecie ślub, poznajcie najważniejsze:

1. Panna młoda, przed ślubem nie może zobaczyć siebie w lustrze w kompletnej stylizacji. To zwiastuje pechowe niespodzianki przed ołtarzem.

2. Matka panny młodej, aż do błogosławieństwa nie powinna zajmować się swoją córką. To przyniesie pecha w małżeństwie, wszystko wokół panny młodej powinny robić druhny.

3. Welon przyszłej małżonce założyć może tylko druhna, która jest panną.

4. W ślubnej bieliźnie panny młodej musi znaleźć się miejsce na wszycie okruszka chleba i odrobiny cukru – tylko wtedy to kobieta będzie rządziła w małżeństwie.

5. Na trasie do kościoła/urzędu stanu cywilnego wypatrujcie tylko gołębi lub srok. Jeśli przed oczami przeleci wam gdzieś kruk lub wrona to złą wróżba.

6. Jeśli nie chcecie pecha, nie próbujcie też zatrzymywać się w drodze na ślub – potrzeby fizjologiczne też nie są usprawiedliwieniem. 

7. Progu kościoła nie należy przekraczać lewą nogą, a w drodze do ołtarza jest zakaz rozglądania się po gościach, gdyż grozi to zdradą.

8. Ważne jest, by płomień świec kościelnych był prosty i wysoki – w przeciwnym razie w małżeństwie może zagościć smutek i rozłąka.

9. Ślub powinno się brać w miesiącu, który w nazwie ma literę „r”, to zwiastuje udane małżeństwo.

10. Bukiet panny młodej powinien być bez róż, ich kolce symbolizują trudny związek.

11. Po wyjściu z kościoła czy urzędu młoda para powinna być obsypana ryżem, to zwiastuje bogactwo i obfitość. Można też rzucać monety, ale wówczas młodzi powinni je skrupulatnie zebrać.

Tagi:

przesądy ,  ślub ,  wesele , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót